Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Volba zrcadel u gynekologa

Dobrý den. Při preventivní prohlídce u gynekologa jsem si musela zakoupit jednorázová zrcadla, protože ta původní kovová jsou prý zakázána hygienikem. Je to pravda, nebo mne lékař obelhává? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Poplatky ve zdravotnictví jsou často diskutovaným tématem. V rámci Přílohy 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění existuje sazebník výkonů a prostředků zdravotnické techniky hrazených z veřejného zdravotního pojištění, kde je možné zjistit, za co se platí povinně, co si můžete zaplatit jako nadstandard a za co byste správně platit neměla. Tím by se měla řídit všechna státní i soukromá zdravotnická zařízení a také jednotlivé pojišťovny, které konkrétní výkony proplácejí.

Použití jednorázových vyšetřovacích gynekologických zrcadel není uvedeno v seznamu hrazených ani nehrazených prostředků zdravotnické techniky, tudíž jde o nadstandardní výkony, které nejsou z diagnostického hlediska považovány za nezbytné. Tyto nadstandardní služby tudíž nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, avšak pacientovi nejsou poskytovány automaticky, nýbrž na jeho požádání. Jde o službu navíc, o kterou můžete požádat, nesmí vám však být lékařem vnucená.

S ohledem na požadavek informovaného souhlasu, který je zakotven i v čl. 5 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně, je možné jakýkoliv zákrok v oblasti péče o zdraví provést pouze za podmínky, že k němu dotčená osoba poskytla svobodný a informovaný souhlas. Lékař má také tzv. poučovací povinnost, v rámci níž musí sdělit pacientovi informace o typu zákroku, o různých alternativách jeho provedení a možných výhodách a nevýhodách. Je pak na pacientovi, pro kterou alternativu se rozhodne.

Domnívám se proto, že lékař Vás měl informovat o dvou různých alternativách vykonání zákroku, a to pomocí klasických kovových nebo jednorázových plastových zrcadel. Výhodou plastových je zaručená sterilita a odstranění pocitu chladu při vyšetření, pacientka si za ně však musí připlatit. Výši poplatku za nadstandardní výkon Vám musí lékař oznámit předem. Máte právo vědět, za co konkrétně zaplatíte.

Opakované použití kovových zrcadel je však také možné. Pokud jsou řádně sterilizovány, neměl by vzniknout hygienický problém. V praxi však právě provedení řádné sterilizace vyvolává mnohé pochybnosti.

V září 2007 byla vydána nová směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/47/ES, jejímž cílem je také dbát na zajištění toho, aby obnova použitých zdravotnických prostředků neohrozila bezpečnost či zdraví pacientů. Směrnice Rady 93/42/EHS, o zdravotnických prostředcích, stanoví obecné požadavky na zdravotnické prostředky. Tyto musí být navrženy a vyrobeny takovým způsobem, aby při použití za určených podmínek a k určenému účelu neohrozily klinický stav nebo bezpečnost pacientů.

Shrnutí :
Pacientka by neměla být nucena zakoupit si plastové zrcadla. Lékař Vás měl dopředu informovat o dvou možnostech provedení vyšetření, včetně sdělení ceny za tyto úkony. Je na Vás, pro kterou možnost se po zvážení všech výhod a nevýhod rozhodnete.

11.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS