Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Vlastní léky v nemocnici

Můžete mi prosím sdělit, zda má nemocnice právo odebírat pacientům v době hospitalizace jimi zakoupené léky, které si s sebou dobrovolně přinesli a chtějí je užívat dál, jak jsou sami zvyklí? Myslím tím chronickou medikaci, jejíž ordinace se po dobu hospitalizace nemění, neboť se jedná o léky určené k léčbě zcela jiných potíží, než které jsou důvodem současné hospitalizace. Pokud je pacient odmítá vydat, jedná se z jeho strany o hrubé porušení léčebného režimu? Příklad: 50letá, zcela lucidní pacientka hospitalizovaná na gynekologickém oddělení pro urologické potíže užívá Lokren, Euthyrox, Aktiferin, Lexaurin. Má právo ponechat si tyto svoje léky v době hospitalizace u sebe a užívat je sama? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Vaši otázku zpracovalo na svých internetových stránkách Ministerstvo zdravotnictví v článku o podání léků u hospitalizovaných. Během hospitalizace nemocnice odpovídá za odpovídající léčbu, tedy i podání veškerých léků – i těch, které užíváte dlouhodobě a nemají souvislost s pobytem v nemocnici. Pacient by si měl přinést s sebou seznam a rozpis trvale užívaných léků, aby měl ošetřující lékař přehled o všech užívaných lécích. Je třeba si uvědomit, že přinesené léky se mohou nepříznivě ovlivňovat s medikací, která bude podána v nemocnici, ale je zde také riziko, že léky si vezme omylem jiný pacient. Z důvodu bezpečnosti i odpovědnosti tedy nemocnice většinou trvají na tom, aby veškeré léky podávali zdravotníci.

Pokud jde o léčebný režim a jeho porušení - pacient je podle zákona povinen poskytnout součinnost při zdravotním výkonu a dodržovat léčebný režim stanovený lékařem. Zákon také říká, že pokud pacient hrubým způsobem porušuje domácí řád zdravotnického zařízení a odmítá zásadním způsobem spolupráci, může být z ústavní péče předčasně propuštěn. Nemocnice má tedy právo v případě, že navzdory všemu trváte na tom, že léky budete mít u sebe a lékaři se domnívají, že vzhledem k tomu, o jaké léky jde, vzniká riziko pro Vás nebo další osoby, odmítnout Vaši hospitalizaci. To je však krajní řešení, obvykle dochází k rozumné domluvě. Pokud tedy máte výhrady, můžete si promluvit s ošetřujícím lékařem a pokusit se s ním domluvit na jiném postupu, nebo si zvolit jiné zdravotnické zařízení, kde Vám umožní ponechat si léky.

Vaše Férová nemocnice

14.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS