Stud u lékaře

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s právem na výběr lékaře. Konkrétně se jedná o mou neteř, která má 16 let. Byla poprvé na gynekologické prohlídce a dost ji to traumatizovalo. Nemá žádné sexuální zkušenosti a stydí se vysvléci i před vlastní matkou. To přece není ostuda, ale v dnešní době snad přednost, v jejím věku... Ošetřující lékařka byla ale "znechucena" jejím přecitlivělým jednáním. Poslala ji na mamografické vyšetření s tím, že její poprsí bude prohlížet i chirurg obsluhující mamograf. Matka se zeptala, zda může být vyšetřena na mamografu chirurgem ženou, a dostalo se jí přednášky na téma: Doktoři jsou prostě i muži, na mamografu jsou dlouhé čekací termíny, na koho vyjde směna, ten tam bude, tak nevyvádějte... Má moje neteř právo (resp. její matka) požadovat v takovémto případě vyšetření ženou? Domnívám se, že pokud by k vyšetření mužem došlo, zanechalo by to na neteři následky srovnatelné se sexuálním zneužitím.

ze zákona vyplývá právo na svobodnou volbu lékaře. To se týká i pokud jde o právo na volbu lékaře při vyšetření mamografem. Vaše neteř si může zvolit lékaře také podle toho zda je lékařem žena nebo muž. Nikdo Vaší neteř nemůže nutit, aby vyšetření podstoupila u lékaře, se kterým nesouhlasí. Zároveň je však možné, že zajištění vyšetření lékařkou nemusí být pro zdravotnické zařízení snadné. Pro Vaši neteř bude nutné přizpůsobit se termínům, kdy vyšetření provádí žena. Doporučujeme Vám  domluvit se na vyšetření přímo se zdravotnickým zařízením, které vyšetření mamografem zajišťuje. Pravděpodobně tam budou vědět, kdo bude mít v daný den službu.

28.7.2009