Strach ze zubních lékařů

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Problém se sice netýká přímo mě, ale mé matky, přesto budu vděčná za každou radu, pomoc. Před cca 5 lety měla moje matka přímo katastrofální zkušenost se svým zubním lékařem, který jí trhal zub "moudrosti", při zákroku jí rozřezal několika směry dásně de facto již "zaživa" a urazil jí zdravý zub. Trvalo několik týdnů než byla bez bolestí a zánětů. Po této zkušenosti odmítá navštívit zubaře, opakovaně si stěžuje na stav svých zubů, ale nedokáže překonat panickou hrůzu ze zubního ošetření. S mými sourozenci jsme ji již několikrát objednali k jinému zubaři, dokonce tam i šla, ale vždy těsně před tím, než přijde na řadu, uteče. Zajímá mě, jestli existují nějaké poradny nebo něco takového, kde by pacientovi pomohli panický strach překonat. Začínáme se bát, že matka o zuby postupně přijde. Děkuji za jakoukoli radu.

možností, jak překonat strach ze zubařů je více. Je otázkou, zda by Vaše matka byla ochotna si vůbec promluvit osobně se zubařem o svých problémech. Samotný kontakt s lékařem může odbourat stres, s lékařem se dá domluvit ohledně aplikace léků tišících bolest. Avšak spíše z Vašeho dotazu vyplývá, že dialogu se stomatologem Vaše matka nebude schopna. Doporučili bychom Vám tedy návštěvu klinického psychologa. Existují různé typy psychoterapií, které by Vaši matce pomohly se se vzpomínkami na bolest vyrovnat a akceptovat zubaře jako méně příjemnou stránku skutečnosti.

Když se zvládne první krůček a Vaše maminka bude ochotna se s zubním lékařem sejít osobně, mohli byste se domluvit na zákroku v tzv. analgosedaci. Při analgosedaci dochází ke snížení pozornosti, zmírnění stresu, odstranění strachu a k pocitu spavosti. Co je nejdůležitější, většina pacientů si ze zákroku nic nepamatuje.

Analgosedace vyžaduje přítomnost anesteziologa a proto se nedělá v normálních mimoměstských ordinacích. Doporučujeme Vám návštěvu zubního centra nebo zubní nemocnice. Dohodněte se s ošetřujícím zubařem, co vše je zapotřebí obstarat. Zároveň uděláte potřebnou dokumentaci jako rentgeny a vyplnění informačního formuláře o maminčiných nemocech a alergiích.

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

9.11.2009