Stiznost na postup osetrujiciho lekare

Dobrý den, nedávno jsem prodělala sklerotizaci žil. Hned po zákroku jsem byla hospitalizovaná s flebotrombosou. Myslím si, že lékař, který mně sklerotizaci prováděl, udělal chybu. Chtěla jsem se k němu pouze objednat, ale on se mě na nic neptal a hned mi zákrok provedl. Nepodepisovala jsem souhlas se zákrokem, neptal se mě na hormonální antikoncepci, kterou jsem brala, ani na operace žil, které jsem prodělala. Myslela jsem si, že zákrok je banální a že nemůžou nastat komplikace. Za zákrok jsem platila 600 Kč. Teď jsem již druhý týden na nemocenské. Můžu podat stížnost? Jak a kam a jaké mám šance? Děkuji moc.

ošetřující lékař má ze zákona povinnost informovat pacienta o účelu a povaze každého výkonu, dále také o jeho důsledcích, alternativách a rizicích. Vyšetřovací i léčebné výkony je nutné provádět pouze se souhlasem pacienta. Obecně platí, že tento souhlas však nemusí být písemný. Pokud lékař své povinnosti porušil, doporučujeme věc nejdříve konzultovat se samotným lékařem, případně po něm žádat omluvu. Můžete také na jeho postup podat stížnost vedoucímu zdravotnického zařízení, ve kterém pracuje, případně České lékařské komoře. Podrobné informace o podávání stížností naleznete na našich internetových stránkách zde.

Stížnostmi ale nemůžete docílit finanční náhrady. Pokud Vám ji lékař sám nepřizná, bude nutné se obrátit na soud. Máte možnost žaloby na ochranu osobnosti (z důvodu nedostatečného souhlasu se zákrokem) a na náhradu škody na zdraví (v případě, že zákrokem došlo k poškození zdraví). V tom případě Vám ale doporučujeme obrátit se na advokáta, kterého si můžete vyhledat na stránkách České advokátní komory.  Bývá velmi těžké prokázat, že pacient souhlas se zákrokem nedal.

26.3.2010