Přístup k léčbě nově registrovaným lékem

Dobrý den, lékař - hematolog stanovil jako optimální léčbu akutní leukémie lékem VIDAZA (je nově registrován u SÚKL, VZP jej nemá zatím v databázi a nehradí jej) a jeho zdravotnické zařízení lék zatím není schopno zajistit. Hrozí nebezpečí z prodlení se zahájením léčby. Prosím o radu jak postupovat dál. Děkuji

pacient má podle zákona o péči o zdraví lidu právo na péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazená zdravotní péče zahrnuje poskytování léčivých přípravků, ale v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem. Ze zdravotního pojištění se hradí léčivé přípravky ze skupin léčivých látek podle přílohy zákona, pokud pro ně Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o výši úhrady. V každé skupině léčivých látek se vždy plně hradí nejméně jeden léčivý přípravek.

Lék Vidaza je registrovaným lékem, nicméně v detailu léčivého přípravku na webových stránkách SÚKLu není uveden údaj o ceně. To znamená, že cena není regulována a léčivý přípravek zatím není hrazen ze zdravotního pojištění.

Podle dalších informacích na tomto webu je přípravek používán rovněž v rámci specifického léčebného programu povoleného Ministerstvem zdravotnictví na základě doporučení SÚKL. Specifický léčebný program je podle zákona o léčivech jedním ze způsobů dovozu a používání neregistrovaného léčivého přípravku za situace mimořádné potřeby účinné léčby vážně nemocných pacientů, kdy není dostupný jiný přípravek registrovaný. Léčivé přípravky v rámci specifického léčebného programu mohou být hrazeny ze zdravotního pojištění. Žádost o stanovení úhrady podává držitel rozhodnutí o registraci nebo výrobce.

Tento léčivý přípravek je uveden na seznamu specifických léčebných programů schválených Ministerstvem zdravotnictví v lednu 2009. Zde je také uveden seznam pracovišť, kterých se program týká.

Podle informací, které nám na naši žádost poskytl SÚKL, držitel rozhodnutí o registraci připravuje žádost o stanovení maximální ceny výrobce a výši úhrady ze zdravotního pojištění. V tomto období je však možné přípravek získat v rámci schváleného specifického programu na pracovištích, které jsou na  seznamu. Více informací naleznete v odpovědi SÚKL a odpovědi VZP.

Zkuste se proto obrátit na tato pracoviště, která by lék měla mít k dispozici. Příště se s obdobným dotazem prosím obraťte rovnou na Státní ústav pro kontrolu léčiv, případně Vaši zdravotní pojišťovnu.

11.5.2009