Podání léků proti vůli pacienta

Jakým způsobem lze odmítnout léky, když mě odvezou na psychiatrii a jsem pod vlivem drog, kde jsem se již léčil z požívání omamných látek. Děkuji

pitrys2932

zdravotní služby, jako je i podání konkrétních léků, je možné ze zákona poskytovat jen na základě tzv. informovaného souhlasu pacienta. Ten pacient udílí lékařům poté, co ho informují o povaze a účincích zdravotní služby. Bez souhlasu mohou lékaři postupovat jen v zákonem přesně vymezených situacích. Jedná se o případy bezodkladné péče, kdy:

a) zdravotní stav neumožňuje pacientovi tento souhlas vyslovit

b) léčby vážné duševní poruchy, pokud by v důsledku jejího neléčení došlo se vší pravděpodobností k vážnému poškození zdraví pacienta.

Pokud se o tuto situaci nejedná, musí lékaři vždy žádat o souhlas ke každému zákroku. Pokud si tedy podání nepřejete a nejsou splněny podmínky pro poskytnutí zdravotní služby bez souhlasu pacienta, nesmějí ho lékaři podat.

Protože se domníváme, že ve vašem případě jde o nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické nemocnici, doplňujeme, že v tomto dotazu uvádíme, jaké jsou podmínky její přípustnosti.

S pozdravem,

15.10.2015