Kamery v zaměstnání

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, pracuji v nemocnici a vedení nyní zavádí na operační sály kamerový systém. Ani zdravotnický personál ani pacienti o natáčení nebyli seznámeni ani nijak poučeni. Je vůbec možné, aby jsme byli bez souhlasu (který jsme vyjádřili v petici a vedení na ni nijak nereagovalo) během naší práce natáčeni?

zaměstnavatel může narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti jen ze závažného důvodu, který spočívá ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele. Pod tyto zvláštní činnosti operační sály v nemocnicích pravděpodobně spadají.

Přísnější podmínky platí, pokud je vedle sledování kamerovým systémem prováděn i záznam pořizovaných záběrů. V tomto případě to musí zaměstnavatel oznámit Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Zaměstnanci musí být o zavedení kamerových systémů informováni. Jejich souhlas nebude potřeba, pokud by šlo jen o sledování a data by nebyla zaznamenávána. Pokud ale bude prováděn i záznam, je ve většině případů nutný souhlas. Ale i pro tyto případy jsou stanoveny určité výjimky, ve kterých souhlas potřeba není. Zda se bude Váš případ spadat pod některou z výjimek je nutno posoudit podle účelu, který dané monitorování má.

Problematičtější bude posouzení nutnosti souhlasu u pacientů. V případě záznamu záběrů se domníváme, že se zde žádná z výjimek neuplatní a souhlas pacienta bude potřeba. Ale i v případě, kdy by se jednalo pouze o přenos obrazu bez provádění záznamu, by se mohlo jednat o zásah do soukromí pacienta, které je obecně chráněno v občanském zákoníku jako osobnostní právo. Rovněž Etický kodex práv pacientů, který vypracovala a schválila centrální etická komise Ministerstva zdravotnictví, stanoví mimo jiné právo pacienta na to, aby byly brány maximální ohledy na jeho soukromí a stud. Proto podle našeho názoru je třeba v každém případě souhlas pacienta se snímáním operace kamerou.

K posouzení, zda ve Vašem konkrétním případě zaměstnavatel porušil nějaké povinnosti, se ale můžete obrátit na Státní úřad inspekce práce nebo Úřad pro ochranu osobních údajů.

26.2.2010