Je šance na vyšetření jinde než ve spádové oblasti?

Dobrý den, moje maminka se již několik let léčí se zády v místě svého bydliště. Léčba tamní nemocnice spočívá v pouhém aplikování infuzí a její stav se neustále horší. V podstatě stále nebyla nalezena příčina jejích bolestí a není ani snaha o nějaké další postupy. Já bydlím v Praze a snažila jsem se tedy svou maminku objednat na neurologické vyšetření zde. Nicméně mi bylo řečeno, že nové pacienty neberou (konkrétně xxx), že berou jen pacienty z xxx. Znamená to tedy, že nemám šanci pro vyšetření jinde než ve spádové oblasti? Je jejich odmítnutí oprávněné? Jak mám tedy postupovat, když nejsem spokojena s léčbou v okresní nemocnici, a jinde nás vzít nechtějí? Děkuji za odpověď.

Vámi položený dotaz je obdobný jako již zodpovězené dotazy Mohu si vybrat nemocnici? a Převoz do jiné nemocnice na přání pacienta.

Pacient má obecně právo na volbu zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu s jeho pojišťovnou. Toto zvolené zdravotnické zařízení může odmítnout pacienta jen v případech stanovených zákonem. Zejména se jedná o situaci, kdy má nemocnice plno, tedy pokud by měla v péči tolik pacientů, že by více pacientům nebyla schopna zajistit kvalitní zdravotní péči. V případě odmítnutí pacienta je zdravotnické zařízení povinno mu o tom vydat písemné potvrzení. Zdravotnické zařízení však nemůže odmítnout pacienta ze svého spádového území nebo v případě neodkladné péče. V takovém případě musí pacienta přijmout vždy.

Postup nemocnice by byl tedy na místě, jestliže nastal případ plné vytíženosti zařízení, kdy má nemocnice povinnost přijímat již jen pacienty ze spádové oblasti. V ostatních případech by se personál nemocnice neměl na bydliště pacienta ani ptát. Uvědomujeme si však, že praxe je jiná a i když zdravotnická zařízení nejsou plně vytížena, nechávají si volná místa pro případné pacienty ze spádové oblasti.

Doporučujeme Vám pokusit se najít jiné zdravotnické zařízení, které by Vám vyšlo vstříc. Pacient není povinen se nechat ošetřit pouze ve zdravotnickém zařízení ve své spádové oblasti. Pokud Vám však z nějakého důvodu skutečně záleží na tom, aby Vaše maminka byla ošetřena v konkrétním zdravotnickém zařízení, bohužel Vám zbývá jediná možnost, a tou je změna bydliště Vaší maminky do spádové oblasti požadované nemocnice. Domáhat se ošetření v určité nemocnici soudní cestou prokazováním, že odmítnutí pacienta z jiné spádové oblasti bylo neoprávněné, by bylo v praxi minimálně komplikované.

10.8.2009