Informace o zdravotním stavu a způsobu léčby

Dobrý den, mám gynekologický problém. Gynekolog mi udělal cytologii čípku a dopadla mi špatně, st. 3. Před půl rokem st. 2. Poslal mě do nemocnice Motol s doporučením na vyšetření a následnou biopsii a dost mě vylekal, ať okamžitě se tam rozjedu a objednám. Jenže nakonec mám datum vyšetření až na 10. 8. Zkoušela jsem obvolat ostatní nemocnice, ale situace je stejná. Druhý den jsem jela se smutkem zpět ke svému gynekologovi. Bylo vidět, že je také zaskočen, ale prohlásil, že uděláme fotku. Na snímku v PC mi ukázal, že skutečně bylo vidět něco tmavého v pochvě, menší skvrna na růžovém pozadí, a tak další postup lékaře byl, že to zkusíme přeléčit. Napsal mi mast s antibiotiky a gelové bobule (Dalacin 2% a Globulus cum natrio tetraborico 0,6 CSC) a rozloučili jsme se s tím, že se uvidíme za 6 neděl, začátkem července, a uděláme novou cytologii. Prosím můžete mně, jako laikovi, vysvětlit, o co se jedná, jestli postupoval lékař správně, když mě tak vystrašil? Moc Vám děkuji předem a čekám netrpělivě na Vaši odpověď.

vzhledem k tomu, že posoudit správnost postupu lékaře z hlediska medicíny (stanovení diagnózy a navržení léčebného postupu) může opět jen lékař, můžeme zhodnotit pouze právní stránku věci. Lékař je povinen náležitě informovat pacienta o jeho zdravotním stavu a možné léčbě, jakož i o jejích alternativách a možných důsledcích a vyžádat si jeho souhlas s léčebným postupem. Sdělení podezření na závažné onemocnění spolu s doporučením vyšetření v nemocnici Vás pochopitelně mohlo vystrašit, z hlediska práva na takovém postupu však neshledáváme pochybení.

Pokud budete mít nejistotu ohledně správnosti postupu Vašeho lékaře z lékařského hlediska, je možné zkusit konzultovat jeho postup s jiným lékařem.

27.5.2009