Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ztráta zdravotní karty

Dobrý den,
před 2 roky jsem měnila doktora. Předevčírem jsem žádala o výpis z karty kvůli dokumentaci pro dalšího doktora, se kterým řeším rehabilitaci. Až díky této žádosti jsem zjistila, že před 2 roky si sice zažádali o moji zdravotní kartu, ale údajně jim žádná nedorazila. Volala jsem tedy k původní doktorce, která mi sdělila, že zaslala celou dokumentaci k novému doktorovi a již o mně nemá žádné záznamy. Informaci jsem předala svému novému doktorovi s tím, že ještě zkontrolují, zda by u sebe nebo přímo na poště nedohledali poštu. Moc tomu ale nevěřím. Co se v tomto případě dá dělat?
Děkuji za brzkou odpověď.

sydnew

Odpověď:

Dobrý den, 

podle přílohy č. 3 k vyhlášce č. 98/2012 je Vaše původní lékařka povinna uchovávat originál zdravotní dokumentace ještě 10 let poté, co jste od ní odešla. K novému lékaři měla být správně odeslána pouze kopie či výpis z Vaší zdravotní dokumentace. 

V případě, že byl odeslán originál Vaší dokumentace, který se následně ztratil, bylo by možné tento čin Vaší předchozí lékařky kvalifikovat jako porušení povinnosti lékaře přijmout taková opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům, k jejich změně, zničení či ztrátě, neoprávněným přenosům, k jejich jinému neoprávněnému zpracování, jakož i k jinému zneužití osobních údajů dle § 13 odst. 1 zákona o ochraně osobních údajů.

Na postup lékařky můžete podat stížnost. Tu můžete směřovat k 

-       poskytovateli zdravotních služeb, proti kterému směřuje, tedy lékaři nebo vedoucímu zdravotnického zařízení (např. ředitel nemocnice). Pokud osoba, která podala stížnost poskytovateli, s jejím vyřízením nesouhlasí, lze podat stížnost i jinam (viz dále)

-       správnímu orgánu, který poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb

-       dle jiných právních předpisů než je zákon o zdravotních službách, tedy např. České lékařské komoře nebo České stomatologické komoře (pouze pokud se stížnost týká lékaře; typicky v případech porušení profesní etiky).

-       zdravotní pojišťovně, a to v otázkách týkajících se léčebného procesu, předepisování léků, či v případech odmítnutí provedení úkonu. 

Stížnost nesmí být anonymní, měla by obsahovat dostatek informací pro její vyřízení příslušným orgánem. Další podrobnosti k podávání stížností naleznete v sekci Řešení sporu v Často kladených otázkách na webu Férové nemocnice.

Podobný dotaz byl již řešen např. zde

V závěru nám dovolte požádat Vás o vyplnění dotazníku, zjišťujícího Vaši spokojenost se službami Férové nemocnice. Dotazník naleznete zde. Číslo Vašeho dotazu je 7108. Vyplnění dotazníku Vám nezabere více jak pět minut, což představuje pouze zlomek času věnovaný vypracování odpovědi. Výsledky nám umožní zlepšit naše služby.

Děkujeme za odpověď

 

Vaše Férová nemocnice

19.12.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS