Vycházky a změna pobytu

Jsem samoživitelka. Starám se sama o šestiletou dceru. Nyní jsem tři týdny práce neschopná (po operaci). Mám nárok na neomezené vycházky? Obvodní lékařka mi napsala vycházky 8-12, 14-17. Musím ale syna vodit to školy a ze školy. Proto mi lékařka upravila vycházky ráno od 7.30 ale odpol. mi je zkrátila do 16 hodin. To pro mě znamená, že celou další dobu mojí rekonvalescence (dle odhadu odborného lékaře nejméně 3 měsíce) bude moje dcera od čtyř hodin sedět doma, místo aby mohla být venku. Má na toto lékař právo? Dále mi nechce napsat změnu pobytu, resp. tvrdí, že toto může učinit pouze na tři dny. Je to pravda?

otázku délky a rozsahu vycházek má plně v kompetenci Váš ošetřující lékař. Ten posuzuje Váš zdravotní stav a na základě svých zjištění stanovuje vycházky, případně jejich změny. O povolení vycházek nebo změnu jejich rozsahu a doby můžete lékaře také požádat. Záleží však jen na lékaři, jak rozhodne a zda Vám vyhoví.

Pokud Vám lékař změnu nepovolí, musí na Vaši žádost vydat rozhodnutí o tomto nepovolení. Když budete považovat postup lékaře za bezdůvodný a nesprávný, můžete podat proti jeho rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku. Lze jej podat do 3 dnů ode dne jeho prokazatelného obdržení. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékaře platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.

Co se týče změny místa pobytu, zákon o žádném omezení pouze na 3 dny nemluví. O změně místa pobytu rozhoduje lékař na základě žádosti pacienta a místo pobytu Vám tedy může změnit i na delší dobu. Postup při nevyhovění Vaší žádosti je stejný jako při nevyhovění žádosti o povolení nebo změnu vycházek.

16.2.2010