Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ve shodném případě najednou nemám nárok na dopravu sanitkou

Jsem deset let pacientem gastroenterologické ambulance s diagnozou Crohnova nemoc. Paní doktorka mne odesílá na vyšetření do Prahy na specializované pracoviště k provedení balonkové dilatace tlustého střeva. Před výkonem je zapotřebí třídenní hladovka a proces vyčištění střeva. Přestože jsem to již dvakrát absolvoval a vždy mi na 150 km cestu tam i zpět byla poskytnuta doprava zdravotní dopravní službou, nyní to prý není možné. Údajně s ohledem na limity a neochotu VZP toto proplatit. Mám jet vlakem, busem, taxi, nebo si to vyřídit na VZP. Po dotazu u VZP podle zákona dopravu určuje lékař na základě zdravotního stavu, ne limitů, a ne VZP. Je tento přístup lékařky správný? Pokud ne, jak se domáhat nároku? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podobný dotaz jsme již zodpovídali v právní poradně v otázce Proplacení cesty autem pojišťovnou, Nárok na sanitku nebo Kdy mám nárok na sanitku?.

Dopravu pojištěnců a náhradu cestovních nákladů upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně v ustanoveních § 36 až 37. Z nich vyplývá, že zdravotní pojišťovna hradí dopravu pojištěnce na území České republiky do smluvního zdravotnického zařízení, ze smluvního zdravotnického zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče, mezi smluvními zdravotnickými zařízeními a v rámci smluvního zdravotnického zařízení skutečně jen v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Pokud se pojištěnec, který má nárok na „hrazenou“ dopravu, rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí, má pojištěnec nárok na náhradu cestovních nákladů. Podmínkou je tedy schválení lékaře.

Lékařka by tedy postupovala správně, pokud by zhodnotila, že Váš zdravotní stav umožňuje dopravu i bez použití dopravní zdravotní služby. Toto se však nestalo a lékařka uváděla zcela jiné důvody, proč Vám nemůže vyhovět.

Pokud se domníváte, že lékařka Váš zdravotní stav nesprávně posoudila a na hrazenou dopravu máte nárok, zkuste si s ní nejdříve promluvit o svých právech vyplývajících z právní úpravy a o tom, co Vám sdělila pojišťovna. Pokud se přesto s lékařkou nedohodnete, můžete se obrátit se stížností na vedení zdravotnického zařízení, případně pojišťovnu. Ve stížnosti můžete jako argument uvést právě skutečnost, že dříve Vám z téhož důvodu doprava poskytnuta byla. Podrobnější informace o podávání stížností naleznete v sekci Stížnosti na našich stránkách.

Vzhledem k tomu, že Vám možná z časových důvodů nezbude nic jiného, než si zajistit dopravu sám, je pak možné jednat s pojišťovnou o případném uhrazení těchto nákladů. Pokud dohoda nebude možná a opravdu jste měl mít nárok na dopravu, je možné vymáhat škodu soudně, a to buď po pojišťovně nebo i po lékařce, pokud pochybila. Konkrétní vhodný postup ve Vaší věci by po prostudování všech podkladů měl zvolit advokát.

Vaše Férová nemocnice

30.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS