Špatná práce zubařky

Dobrý den, můj dotaz se týká zubní péče. Píši, protože už toho mám jak se říká dost. Zajímá mne, zda mám ze zdravotního pojištění nárok požadovat v případě, že mi zubařka uvrtá kus zubu, dotvarovat (neříkám, že dokonale) náhradní výplní zub tak, aby byl tak nějak tvar podoben původnímu. Můj přítel má zubaře, který i z amalgámu dovytvaruje zub tak, že je tvar téměř původní. Jde o to, že moje zubařka zub odvrtá a díru spíše i placenou bílou výplní zamázne. Okraje jsou navíc ostré, takže mě "řežou" do jazyka. Jsem již dost naštvaná, protože díky tomuto postupu mám nakřivo skus, neboť celá levá strana zubů je takto "ošetřena". Na můj protest mi řekne, že to nejde a nemá čas a hlavně, „že to jde do skusu". Naopak na pravé straně mám zuby původně vyšší a dvě špatně udělané korunky - ploché a širší než by měly být. To zubařka vyřešila tak, že hroty protilehlého zubu ubrousila, abych vůbec mohla skousnout). Prostě, když pohnu celým skusem, zuby na levé straně se ani nedotýkají. Na jeden zub mi nabídla inlay a já doufala, že bude zub původního tvaru (a tímto způsobem si postupně zuby předělám). To jsem se zmýlila, vypadá sice na pohled normálně, ale je opět moc nízký. Na to mi řekla, že to jinak nejde. Tomu nevěřím. Přítel i moje sestra mají od svých zubařů zuby dotvarované do původního tvaru i výšky, a to "přes pojišťovnu". Mám už za to, že si zaplatím bílou a ne levnou plombu, ale z nějakého množství je mi na zub "dodána" jen část z toho celku, čímž se chybějící část zubu nedoplní, nýbrž jen "zamázne". Je dáno množství výplně, kterou si platím?
Dále jiný lékař mi dle rentgenu řekl, že pod jednou korunkou mám špatně vyčištěný kanálek -stále tam něco je - a kov, na který se korunka nasazuje, je nakřivo zasazen, takže hrozí, že při silnějším tlaku na zub může kost prasknout. Co s tím? Řekl mi, že kanálek nestačí čistit 2 minuty. Cožpak to lékaři nemají povinnost udělat pořádně?
Hledala jsem samozřejmě již jiného lékaře, ovšem zatím nikde "neberou" a na plně hrazené služby nemám.
Ještě by mě zajímalo, na které přední zuby se nemusí platit bílá výplň? Já ji totiž musela platit na zubech předních dole. Velice děkuji za radu a pochopení.

jsme pouze právníci zabývající se zdravotnickým právem, tudíž nejsme schopni posoudit, zda Vaše lékařka postupuje z lékařského hlediska správně, když Vám zub nechce plombou dotvarovat. To může posoudit pouze lékař. Je možné, že takový postup bude zpoplatněn jako nadstandardní služba. Také nemusí být vhodný pro každého pacienta.

Množství výplně, kterou si platíte, se určuje podle tzv. „plošek“. Opět z naší pozice nedokážeme posoudit, zda Vám lékařka naúčtovala správné množství plošek. Pokud máte pochyby o odůvodněnosti platby za zákrok či o její výši, můžete se obrátit se stížností na Vaši zdravotní pojišťovnu. Její revizní lékař poté celou situaci prošetří. Podrobnosti naleznete v často kladených dotazech.

V každém případě si od Vaší zubní lékařky můžete vyžádat výpis, opis nebo kopii Vaší zdravotnické dokumentace, kterou můžete poté předložit nezávislému stomatologovi. Ten by měl být schopný posoudit, zda lékařka postupovala správně – ať již v případě dotvarování zubů plombou, tak v případě ubroušení zubů, či zmíněného inlaye, a také zda Vám naúčtovala správné množství plošek.

Každý lékař musí postupovat svědomitě a poctivě. Pokud se domníváte, že tomu tak v případě Vaší lékařky nebylo, máte právo podat na postup lékařky stížnost k České stomatologické komoře. O stížnosti rozhoduje komise složená z odborníků, kteří posoudí, zda lékařka zanedbala povinnou péči. Podrobný postup pro podávání stížností naleznete zde

Co se týká Vašeho posledního dotazu, příloha k zákonu č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, stanoví, že pojišťovna hradí kompozitovou (bílou) výplň řezáků a špičáků. To znamená po tzv. „trojky“ včetně.

Zřejmě bude složité Vaši lékařku přimět k provádění zákroků, které provádět nechce nebo neumí. Nic Vám ovšem nebrání v tom, abyste začala chodit k jiné lékařce. Mnohdy se jedná o nejschůdnější formu řešení sporů s lékařem.

Seznam stomatologů, kteří ve Vašem okolí přijímají nové pacienty, naleznete na stránkách České stomatologické komory.

8.5.2010