Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Škoda na zdraví

Dobrý den, prosím o radu. 8.9. loňského roku jsem utrpěl tříštivou zlomeninu dolního konce radia pravé ruky. Tak zní lékařská zpráva. Po léčbě jsem byl vyslán na rehabilitaci a po dalších 3 týdnech byl výsledek velmi neuspokojivý. Byl jsem odeslán na rentgen, kde se zjistilo, že fragmenty nejsou zcela zhojené. Vyžádal jsem si snímek, kde jsem sám zjistil zlomeninu i druhé, tedy loketní kosti. O této zlomenině není nikde ve zprávách zmínka! Když jsem na to upozornil lékaře, tak se moc divili. Výsledek je takový, že v zápěstí nezalomím dlaň ani 45 stupňů. Závěr-lepší to nebude. To mně bylo sděleno. Mám omezený bolestivý pohyb a sníženou pracovní schopnost. Poraďte prosím, jaké kroky podniknout, zda-li je nárok na odškodné atd. Děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,

jelikož nejsme lékaři, ale pouze právníci zabývající se zdravotnickým právem, nedokážeme objektivně posoudit, zda Vám vznikla újma na zdraví nesprávným postupem či zanedbáním péče ze strany ošetřujícího lékaře. Doporučujeme Vám proto nejprve celou záležitost prodiskutovat přímo s dotyčným lékařem či jeho nadřízeným. Možná Vám poskytnou uspokojivé vysvětlení.

Pokud s jejich vysvětlením nebudete spokojen, je před následujícími kroky vhodné si vyžádat svoji zdravotnickou dokumentaci a konzultovat ji s nezávislým lékařem. Ten posoudí, zda mohlo dojít k pochybení ze strany ošetřujícího lékaře.

Můžete také podat stížnost. Informace o podávání stížností naleznete zde.

Domníváte-li se, že Vám újma na zdraví vznikla v souvislosti s nesprávným postupem lékaře, je možné spojit podání stížnosti se žádostí o náhradu škody. K tomu bude pravděpodobně nutné vypracovat znalecký posudek.
Pokud by žádost o odškodné nebyla úspěšná, je možné obrátit se na soud v občanskoprávním řízení a podat žalobu na náhradu škody na zdraví. V takovém případě ale doporučujeme konzultovat postup s advokátem, který má zkušenosti se zdravotnickým právem. Takového advokáta v blízkosti Vašeho bydliště naleznete například na  stránkách České advokátní komory. Zároveň je pro podání žaloby důležité nepromeškat promlčecí lhůtu, která v tomto případě činí dva roky ode dne, kdy jste se dozvěděl o tom, že Vám vznikla škoda na zdraví.

Další podrobnosti můžete nalézt v již zodpovězených dotazech především zde  a zde.

Vaše Férová nemocnice

5.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS