Problémy se zubním můstkem

Dobrý den, rád bych poprosil o radu a pomoc. V listopadu 2009 jsem se dohodl se svou zubní lékařkou, že mi obrousí všechny zbylé horní zuby a nechá v laboratoři zhotovit můstek, zespodu kov a zepředu fasety z tvrzené pryskyřice. Náhrada byla vyrobena do 1 týdne, splňovala plně moje požadavky, co se týká velikosti a barvy (3, 5). Paní doktorka mi náhradu připevnila cementem a já byl nad míru spokojen, že mám zas funkční a pěkné zuby. Po 1 měsíci, se mi však stalo něco, co bych vůbec nečekal. Při obyčejném "zatnutí" zubů, tzn. skusu horních zubů na dolní, se mi odlomila téměř celá pravá faseta zubu. Druhý den jsem navštívil svoji zub. lékařku, ta se velmi divila, prý se jí nic takového nikdy nestalo. Odlomenou fasetu mi nahradila bílou plombou, s tím, že 100% bude držet. Nevydržela ani 2 dny. Navštívil jsem tedy znovu paní doktorku, která mi vzala otisk pro laboratoř, která vyrobí novou fasetu. Sama zatím objednala spec. lepidlo, prý za 3 tisíce. Bohužel, při příští návštěvě mi fasetu přilepila zřejmě nesprávně, takže mi držela několik dní, a to jsem na přední zuby radši nekousal. Navštívil jsem lékařku znovu, ta mi sdělila, že asi měla použít obě složky toho lepidla a fasetu přilepila znovu. Tentokrát ji, ale nalepila zřejmě schválně výše, než měla být nalepena, zub je tedy kratší a je vidět kov, který je zezadu. Navíc zub má tmavší odstín oproti ostatním. Poté mi Paní doktorka několikrát navrhla, že zuby zbrousí, aby byly stejně velké. To jsem zásadně odmítl. Poraďte mi prosím, jak mám nyní postupovat. Chtěl bych mít opět funkční a pěkné zuby. Na závěr chci říci, že jsem ani jednou nedostal žádné potvrzení o reklamaci zubního můstku. Mám jen fotografie s daty, které jsem si pořídil. Částka, kterou jsem za tento můstek zaplatil je 15 tisíc Kč. Děkuji vám za pomoc.

lékař Vám ručí za správné zhotovení můstku, ať již je nesprávně zhotoven v laboratoři či Vám jej špatně připevní. Jelikož se jedná o zhotovení díla na zakázku záruční doba trvá 6 měsíců od vyhotovení můstku. Všechny následné opravy a dodělávky v souvislosti se špatně vyhotovenou náhradou by měla platit lékařka na své vlastní náklady. Můžete je žádat zpět. Stejně jako nový můstek, pokud stávající není možné opravit. Opět na náklady lékařky. Pokud by lékařka nesouhlasila, bylo by vhodné obrátit se na právníka.

Zároveň se omlouváme za pozdní zodpovězení dotazu, stalo se tak nedopatřením, kdy odpověď nebyla zveřejněna. Věříme, že i tak jste nalezl na našich stránkách odpověď v jiných zodpovězených dotazech s touto problematikou - např. zde, zde a zde.

18.2.2010