Podezření na zanedbání péče - pacient spadl zdravotní sestře ve sprše

Dobrý den, otec byl přijat na zákrok do nemocnice, kde byl operován. Dvanáct hodin po operaci ho šla pouze jedna sestra osprchovat. Otce neudržela a on jí spadl. Při pádu si zlomil dva krční obratle a dva hrudní obratle. Otec je zdravotně postižen a nebyla mu dána do sprchy ani židle. Nemocnice podle mě pochybila a chtěl bych se zeptat, jak bych měl dále postupovat, zda podat občanskoprávní žalobu, nebo trestní oznámení na nemocnici. Děkuji za odpověď.

při nespokojenosti s postupem zdravotníků, či jiných zaměstnanců nemocnice máte možnost podat stížnost primáři daného oddělení nebo vedení nemocnice. Můžete sepsat stížnost, ve které popíšete, co se stalo, a můžete přímo uplatnit Váš požadavek – např. úmluvu nebo finanční odškodnění, a pokusit se vyřešit danou situaci mimosoudní cestou. Na našich stránkách jsou k dispozici vzory stížností.

Pokud se stížnosti nebudete úspěšný, můžete se včas obrátit na soud. V takovém případě ale doporučujeme obrátit se na advokáta specializujícího se na medicínské právo. Podání trestního oznámení nedoporučujeme, trestní odpovědnost ve Vašem případě velmi pravděpodobně shledána nebude, ale podání trestního oznámení dost možná zkomplikuje případné mimosoudní vyrovnání s nemocnicí. Nehledě na to, že trestně stíhána může být jen fyzická osoba (zdravotní sestra), nikoliv nemocnice. A Vám nejspíš nejde o to, potrestat zdravotní sestru zákazem činnosti či odnětím svobody, ale spíše o omluvu, případně finanční satisfakci a přijetí takových organizačních změn, aby se podobné situace neopakovaly.

Odkazujeme Vás také na již zodpovězené dotazy, ve kterých je podrobně vysvětlen doporučený postup při podezření, že personál nemocnice zanedbal péči a způsobil tím škodu na zdraví, např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

4.11.2009