Podezření na zanedbání péče - pacientka byla v nemocnici odmítnuta

Mé manželce (68 let) nebyla ve FN poskytnuta lékařská pomoc, přestože sem byla s prosbou poslána svojí praktickou lékařkou na základě nepříznivých laboratorních výsledků a urgentního upozornění laboratoře. Manželka byla odmítnuta i přes upozornění lékaře urgentního příjmu jejím doprovodem na vážnost stavu a téměř týden ponechána doma v bolestech bez jakékoliv pomoci ze strany lékaře, který jí nezměřil ani krevní tlak. Teprve když manželka doma zkolabovala, byla po dalším zásahu její ošetřující lékařky přijata v nemocnici, kde strávila 3 týdny, z toho podstatnou část na JIP. Domů se vrátila bez funkčních ledvin, odkázána 3x týdně na dialýzu. Nemocnice jakoukoliv odpovědnost za současný manželčin zdravotní stav odmítla, pouze v odpovědi na stížnost konstatovala, že postup lékaře urgentního příjmu byl odborně nesprávný. S tímto konstatováním nejsem spokojen, a proto se obracím s žádostí o radu, jak bych měl dále postupovat.

odkážeme Vás na postup popsaný v jiných podobných dotazech, kdy má pacient a jeho rodina podezření na zanedbání péče ze strany zdravotníků, např. Postup při nesprávné léčbě, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění, Poškození mozku po narkóze.

Nad rámec již uvedeného v jiných dotazech můžeme sdělit, že jestliže nemocnice písemně uznala určité pochybení lékaře na urgentním příjmu, již to samo o sobě signalizuje, že postup opravdu nebyl v pořádku. Tím vyšší je pravděpodobnost, že budete při případném soudním řízení úspěšní, ať už v případě žaloby na ochranu osobnosti nebo o náhradu škody na zdraví. Doporučujeme však nejdříve s nemocnicí vyjednávat mimosoudně a případně požadovat omluvu.

Pokud se domníváte, že pochybení lékaře na příjmu bylo zvlášť závažné, existuje také možnost podat trestní oznámení, zejména pro trestný čin neposkytnutí pomoci.

6.8.2009