Podezření na pochybení lékaře, který odmítnul provést kompletní vyšetření

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak podat stížnost na zanedbání zdravotního stavu? Můj gynekolog pochybil při stanovení mojí diagnózy. Podle něho byl můj zdravotní stav v pořádku, ale nechtěl mi udělat kompletní vyšetření, i když jsem na tom trvala. Nakonec jsem se nechala vyšetřit u jiného gynekologa a zjistil můj špatný zdravotní stav.

rádi bychom Vás odkázali na naše stránky, kde už bylo na podobné dotazy odpovídáno. Odpověď na Váš dotaz týkající se postupu při podávání stížností naleznete v sekci Postup při nespokojenosti  stížnosti  , kde naleznete mimo jiné také vzory podání. Nahlédnout můžete i na dříve zodpovězené dotazy: zde  nebo  zde.

Vyjádřit bychom se chtěli ještě k povinnosti provést kompletní vyšetření. Nejsme si jisti tím, co myslíte kompletním vyšetřením. Nicméně můžeme konstatovat, že lékař má v oboru gynekologie povinnost provést jedenkrát ročně vyšetření v rámci preventivní prohlídky.

Ta obsahuje rodinnou, osobní a pracovní anamnézu se zaměřením na rizikové faktory, klinické vyšetření prsu při pozitivní rodinné anamnéze či přítomnosti jiných rizikových faktorů, prohlídku kůže a mízních uzlin v oblasti pohlavních orgánů, vyšetření zrcadlem, odběr materiálu z děložního čípku, palpační bimanuální vyšetření, nácvik samovyšetření prsů, poučení o významu preventivní protirakovinné prohlídky a dalších vyšetření u starších žen.

Mimo preventivní prohlídku musí provést potřebná vyšetření vždy, když to vyžaduje zdravotní stav pacienta. Zda byly zjištěny důvody vyšetření a lékař byl povinen jej provést a lékař tak zanedbal svou povinnost je otázkou, na kterou nedokážeme odpovědět, protože se v této poradně zabýváme pouze právními otázkami dotazů. Na tuto otázku Vám pomůže dostat odpověď, pokud se doopravdy rozhodnete podat stížnost.

Mimo výše uvedená vyšetření, která hradí pojišťovna, zákon také umožňuje, aby lékaři poskytovali služby, které jsou nad rámec zdravotního pojištění, za poplatek. Je to v takových případech, kdy nárok na vyšetření není stanoven v zákoně a nejsou k tomu ani jiné zdravotní důvody. Tedy vyšetření na požádání pacienta.

9.1.2010