Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odškodnění za špatnou diagnózu

Dobrý den. Před rokem jsem měl úraz nohy. Na chirurgii v nemocnici mi udělali rentgen. Doktor mi řekl, že to zlomenina není, že mám jen výron kotníku nebo natažené nebo natržené vazy. Zavázal mi to a pokud se to zhorší, ať si zajdu na chirurgii v místě bydliště. Tam jsem samozřejmě šel a popsal jsem lékaři situaci z nemocnice. Dostal jsem ortézu (2 měsíce) pak rehabilitace (1 měsíc) - léčba ukončena. Po stálých obtížích s nohou po půl roce jsem se opět obrátil na lékaře. Poslal mě na ortopedi. Další rentgen a rehabilitace (1 měsíc). Protože se nic nezměnilo, napsal mi zprávu do jiné nemocnice. Tam pan doktor zjistil, že jsem neměl výron kotníku nebo natažené nebo natržené vazy, ale zlomenou patu, a že je to na operaci. Chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na odškodnění a jak postupovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nesprávně určenou diagnózou Vám zřejmě mohla vzniknout škoda na zdraví. Více informací o tom, jak řešit situace, kdy zdravotníci pochybí a způsobí Vám tím škodu, naleznete v sekci Postup při nespokojenosti pacienta.

Při škodě na zdraví se hradí náklady spojené s léčením, ušlý zisk (ztráta výdělku), bolest a ztížení společenského uplatnění. Náhradu škody můžete požadovat po zdravotnickém zařízení (nemocnici, která zaměstnává lékaře, který vás vyšetřoval) nebo přímo po lékaři (pokud pracuje jako soukromý lékař).

Ideální by bylo dohodnout se se zdravotnickým zařízení (lékařem) na mimosoudním vyrovnání. Pokud se vám nepodaří dohodnout, můžete podat občanskoprávní žalobu na soud. Žalobu je nutné podat do dvou let ode dne, kdy se poškozený dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Aby žaloba byla úspěšná, je nutné prokázat, že se lékař dopustil pochybení a toto pochybení zapříčinilo vznik škody, a také prokázat výši vzniklé škody. U soudu bude třeba předložit odborný znalecký posudek.

Předtím, než vznesete požadavek na náhradu škody zdravotnickému zařízení, případně než podáte žalobu u soudu, je dobré poradit se s advokátem, který se zabývá problematikou zdravotnického práva.

Vaše Férová nemocnice

27.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS