Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odškodnění za smrt syna

Dobrý den, obracím se na Vás kvůli zemřelému synovi. V roce 2007 byl diagnostikován s cystou na mozku. Celá léta byl bez potíží, až zhruba 2 roky před smrtí začínal mít bolesti hlavy a deprese, pro které byl jako při základní diagnóze léčen. Jeho stav gradoval, začínal se motat, padal, kolaboval. Zavolala jsem lékařskou službu první pomoci a ti jej odvezli samotného na interní ambulanci, kde mi řekli, ať zavolám večer, že bude ležet bud na interně nebo neurologii. Jaké bylo moje zděšení, když jsem večer volala a zjistila, že se synem prý byla těžká komunikace a tak jej odvezli do psychiatrické léčebny proti naší vůli. My jsme tam okamžitě na druhý den jeli a žádali vyšetření a upozornili na synovu diagnózu a že tam nepatří. Žádali jsme překlad do řádného léčení, čemuž nebylo vyhověno s tím, že jej oni vyšetří tam. Tehdy jsem ještě věřila, že opravdu mu i oni pomohou, ale byl tam jako neklidný pacient přikurtován a tím mu ochrnula levá horní končetina, jak byl přiškrcen (to vše mám zdokumentováno). Tento postup se bohužel opakoval 2x v rozmezí 3 měsíců, když jsem volala lékařskou službu první pomoci pro zhoršení synova stavu a neklid. Podruhé už jej napíchali v psychiatrické léčebně tak, že z kompletně chodícího 187cm vysokého syna se stal hubený a umírající nemohoucí (mám vyfocené a zdokumentované). Já si syna na revers odvezla do nemocnice – léčebny dlouhodobě nemocných, odkud jsem si jej vzala domů, kde mi za 4 měsíce zemřel v náručí. Podala jsem trestní oznámení na psychiatrickou léčebnu pro zanedbání péče, ale spor vyhráli a ještě po nás chtějí zaplatit za prohranou žalobu pomalu 60000 Kč. Přišli jsme o syna a ještě tohle, vím, že doktor dalšího doktora v posudku neshodí, ale mám v ruce závažné dokumenty a fota. Se žalobou na neadekvátní léčbu jsem nepochodila a chci žádat o odškodnění za synovu smrt. I když mi jej nevrátí za celý svět, ale alespoň jako satisfakci. Jak a kde mám o odškodné žádat? Prosím o radu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

je nám moc líto, jaké neštěstí postihlo Vaši rodinu a chápeme, že smrt Vašeho syna je pro Vás nenahraditelná a bolestná ztráta. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že v takových situacích není vždy možné hledat viníka. Bohužel musíme připustit, že ani dnešní medicína není všemocná a obecně že lékaři a další zdravotníci se snaží pomoci pacientům všemi možnými prostředky, i když často neúspěšně. Samotný fakt, že nebylo postupováno v souladu s Vaším přáním (tedy přáním rodiny pacienta), nezakládá automaticky pochybení zdravotníků. Bylo by nutné dokázat, že zdravotníci pochybili a zanedbali péči o pacienta (ať už opomenutím nebo způsobením nežádoucího stavu). To lze dokázat znaleckým posudkem z oboru lékařství, je možné také využít metodické pokyny (guidelines) odborných mezinárodních organizací, které stanoví, jak má lékař postupovat při určitých diagnózách pacientů, aby byla péče v souladu s posledními poznatky lékařské vědy.

Uvádíte, že jste podala trestní oznámení, ale neuspěla jste. To znamená, že proběhlo šetření, byl vypracován znalecký posudek, ale nakonec byla věc odložena. Dále uvádíte, že jste prohrála i žalobu, ale Vaše vyjádření není úplně jasné. Jestli tomu dobře rozumíme, tak kromě trestního oznámení jste podala i civilní žalobu k soudu, kterou jste prohrála a nyní musíte zaplatit náklady soudního řízení. Nevíme rovněž, zda jste se nechala zastupovat advokátem. Pokud ano, tak jste se měla poradit s ním, jaké další kroky lze podniknout (např. odvolání proti rozsudku). Pokud však již soudní občansko-právní řízení proběhlo a skončilo pravomocným rozhodnutím, kterým soud Váš nárok neuznal a proti kterému jste se neodvolala, není možné až na výjimečné případy znovu žádat o odškodnění ve stejné věci. V naší zemi neexistují odškodňovací fondy a odškodnění může přiznat jedině soud.

Pro Vaše vysvětlení – trestní oznámení není příliš vhodné pro řešení zdravotnických sporů, protože se jedná o krajní právní prostředek a je potřeba opravdu závažné pochybení téměř hraničící s úmyslem, aby byl zdravotník shledán vinným. Je tedy velmi pravděpodobné, že policie věc odloží. Naproti tomu podáním žaloby u civilního soudu je mnohem větší šance na úspěch, nejde o odsouzení viníka, ale o dosažení satisfakce (náhrady škody na zdraví, omluvy, náhrady nemajetkové újmy v penězích). Stačí prokázat i méně závažné nebo i neúmyslné pochybení a můžete být úspěšní. Pokud jsme Vašemu sdělení správně neporozuměli a ještě jste civilní žalobu nepodala, je pravděpodobně možné domáhat se odškodnění soudně. Doporučujeme Vám však obrátit se nejprve na advokáta, který prostuduje spisy, posudky a poradí Vám, zda máte reálnou šanci se něčeho domoci a jak postupovat. Je ale v každém případě nutno počítat s tím, že zdravotnické spory jsou náročné časově a zpravidla i finančně, přičemž úspěch nelze nikdy dopředu garantovat.

Vaše Férová nemocnice

12.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS