Obvodní lékař podcenil příznaky rakoviny tlustého střeva

Muj otec, kteremu je 61 let, byl tento tyden prijat do nemocnice s podezrenim na rakovinu tlusteho streva, ktera byla pozdeji potvrzena. Sam se necitil od ledna dobre a opakovane sel se symptomy typickymi pro tuto diagnozu (vcetne krve ve stolici, prujmu, bolesti bricha a horecky) ke svemu obvodnimu lekari. Obvodni lekar ho vsak neposlal na standardni odborne vysetreni a misto toho jej opakovane lecil minimalne tremi davkami antibiotik na zanet mocoveho mechyre. Nakonec se otec rozhodl jit k jinemu lekari, ktery jej okamzite doporucil na vysetreni do nemocnice. Momentalne jeste nevime, do jakeho stadia tato nemoc pokrocila. Sance na preziti se markantne snizuji s postupem teto nemoci (v prvnim stadiu by mel sanci na preziti pres 5 let kolem 90% zatimco ve tretim stadiu je tato sance nizsi nez 50%) a my citime, ze diky podstatnemu prodleni jeho obvodniho lekare tato nemoc mohla od ledna podstatne pokrocit, a tim padem snizit sance meho otce na preziti. Prosim, mohli byste nam poradit, jestli podle Vaseho nazoru mame sanci uspet se stiznosti na tohoto lekare a mohli byste doporucit nejlepsi postup stiznosti.

chtěli bychom Vás upozornit, že každý případ podezření na zanedbání péče je nutno posuzovat individuálně. To, že lékař neposlal Vašeho otce ihned na odborné vyšetření nemusí být nutně pochybení při poskytování péče. Zjišťování, zda došlo k zanedbání, bude záležet například na tom, zda při potížích Vašeho otce je standardním postupem okamžitě jej poslat na další vyšetření a zda by takto postupovat jakýkoliv jiný lékař na jeho místě.

Jestliže chcete na lékaře podat stížnost, odkazujeme Vás na část našich stránek o stížnostech, kde naleznete i vzory stížností. Stížnost na postup obvodního lékaře bude nejvhodnější směřovat k České lékařské komoře, avšak nesmí uplynout více jak jeden rok od jednání lékaře. Stížnost by měla obsahovat veškeré údaje, které by mohly být považovány za důležité. Tedy popis toho, co se vlastně stalo, provedená vyšetření, v čem spatřujete pochybení lékaře, Vaši identifikační údaje.

13.10.2009