Nesprávně prováděné masáže

Dobrý den, objednal jsem si cyklus lymfatických masáží v soukromém zdravotnickém zařízení. S masážemi mám zkušenosti, mám zdravotnické vzdělání. Masér, který tu má pronajatý prostor, tu nemá žádný certifikát. Při masážích postupoval nesprávně, neumí lymfomasáž provádět. Konzultoval jsem to s několika odborníky. Chci zabránit tomu, aby poškozoval další klienty. Kam se mám obrátit?

i když má masér pronajatý prostor ve zdravotnickém zařízení, nejedná se v tomto případě o zdravotnického pracovníka, na něhož se vztahují předpisy upravující povinnosti zdravotnických pracovníků a možnost si na ně stěžovat jako je tomu např. u lékařů a zdravotních sester. Jen pokud by se jednalo o fyzioterapeuta, na kterého se vztahuje zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, bylo by možné postupovat formou stížnosti.

Povolání maséra přímo upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, a to jako tzv. vázanou živnost. To znamená, že podnikatel musí kromě dalších podmínek splňovat odbornou způsobilost pro vázané živnosti, která je stanovena v příloze č. 2 k tomuto zákonu nebo je upravena zvláštními předpisy. Konkrétně pro provozování masérských, rekondičních a regeneračních služeb zákon požaduje jednu z těchto alternativ:

• odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře a specializovaná způsobilost v oboru specializace rehabilitační a fyzikální medicína nebo tělovýchovné lékařství podle zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta,
  • odborná způsobilost k výkonu povolání fyzioterapeuta nebo maséra nebo nevidomého a slabozrakého maséra podle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních,
  • vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru  rehabilitačního nebo tělovýchovného zaměření,
  • osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována.

Podle zákona musí být provozovna trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele, případně jeho identifikačním číslem. Na internetu je dispozici Živnostenský rejstřík, kde si můžete ověřit, zda má podnikatel platné živnostenské oprávnění. Pokud je vše v pořádku, znamená to, že při získání živnostenského oprávnění předložil doklad o odborné způsobilosti či kvalifikaci. Často se jedná o různé kvalifikační nebo rekvalifikační kurzy a je dost možné, že tento masér absolvoval nepříliš kvalitní kurz. Tyto kurzy a vzdělávací programy pořádají zařízení nebo osoby akreditované Ministerstvem zdravotnictví a jejich seznam i obsah kvalifikačního kurzu „masér“ najdete na internetových stránkách Ministerstva.

Ve Vašem případě máte možnost podat na živnostenský úřad a zároveň na Ministerstvo zdravotnictví podnět k prošetření kvalifikace tohoto maséra, případně zařízení, které mu udělilo doklad o kvalifikaci. Toto akreditované zařízení se totiž mohlo dopustit správního deliktu tím, že nesplnilo svou povinnost uskutečňovat vzdělávání podle vzdělávacích programů, za což mu může hrozit sankce (pokuta, případně odebrání akreditace). Pokud masér poškodí zdraví svým klientům, ti se mohou domáhat náhrady škody v občanskoprávním řízení. Ještě je možné zmínit možnost podat jako spotřebitel podnět na Českou obchodní inspekci, která ze zákona kontroluje právnické a fyzické osoby poskytující služby a kvalitu těchto služeb.

2.4.2009