Nemoc z povolání

pracovala jsem jako 15 let jako šička. Mám syndrom karpálního tunelu na pravé i levé ruce. Neurolog mě poslal na operaci. Chci požádat o uznání nemoci povolání. Bohužel v podniku, kde pracuji, byla profese šičky zrušena a já byla převedena na jinou práci. Mám nějakou šanci, když není kde zjistit podmínky, za jakých mi problém vznikl. Pracoviště bylo považováno za rizikové, protože jsme byli posíláni každé 2 roky na vyšetření EMG.

Bábinka

to, že vaše pozice byla formálně zrušena, nemusí být překážkou přiznání nemoci z povolání. Tu lze přiznat i zpětně, tj. i pokud na dané rizikové pozici už nepracujete. Nutné ovšem je, aby krajská hygienická stanice byla schopná posoudit, v jakém prostřední jste pracovala. Při ohledání pracoviště může zjistit dostatek informací, rizikovost plyne i z preventivních vyšetření, na které vás zaměstnavatel posílal, návštěvy pracoviště musel vykonávat tzv. závodní lékař a vést o nich dokumentaci. Informujte proto o těchto skutečnostech příslušnou hygienickou stanici. Pokud by vám nemoc z povolání byla přiznána, pak byste měla nárok na odškodnění.

Kontakt na krajskou hygienickou stanici najdete zde.

S pozdravem,

22.2.2017