Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nakažení hepatitidou B z transfuze

Dobrý den, matka dochází pravidelně na krevní transfuze, nyní onemocněla hepatitidou typu B. Vysvětlení personálu, jak k nemoci přišla, připouští možnost nákazy přímo v nemocnici. Jde prý už o osmý případ. Hygienická stanice případ dosud šetří, zatím bez závěru. Jsou tito úředníci povinni poškozeného informovat v případě uzavření případu? Prosím o radu, jak postupovat při žádosti o odškodné za takto vzniklou újmu na zdraví. Tráví v nemocnici již druhý týden, zdravotní stav není dosud uspokojivý vzhledem k vážnému primárnímu onemocnění. Je vhodné zainteresovat media, aby se situace neopakovala? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

jestliže hygienická stanice začala věc řešit z Vašeho podnětu nebo po Vaší stížnosti, měla by Vás o způsobu vyřízení vyrozumět. Pokud to sama neudělá, požádejte sami o bližší informace.

Pokud by bylo možné prokázat, že nákaza vznikla následkem podané nakažené krevní transfuze, mohla byste uplatnit nárok na náhradu škody na zdraví a případné nemajetkové újmy. Mohlo by se dokonce jednat o objektivní odpovědnost nemocnice za škodu způsobenou okolnostmi, které mají původ v povaze použitého přístroje nebo jiné věci podle § 421a občanského zákoníku. V takovém případě odpovědnost vzniká bez ohledu na zavinění (nedbalost, úmysl), které není třeba prokazovat. Této odpovědnosti se nelze zprostit.

Při uplatňování nároku na odškodnění se můžete přímo obrátit na nemocnici a žádat o přiměřené odškodnění mimosoudní cestou. S finančním ohodnocením nároku podle závažnosti způsobené škody na zdraví Vám pomůže znalec nebo lékař. Pokud chcete uspět s řešením situace dohodou, doporučujeme na média se neobracet.

Pokud nebudete při vyjednávání s nemocnicí úspěšní, doporučujeme se obrátit na advokáta specializujícího se na medicínské právo. Po zvážení všech okolností byste se pak mohli obrátit s žalobou na soud. K vymáhání nároku je důležité dodržení promlčecí lhůty. Ta je u škod na zdraví dvouletá a začne běžet ve chvíli, kdy se pacient dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.

Více informací o postupu, kdy má pacient podezření, že došlo k poškození jeho zdraví vinou nemocnice se dozvíte v dříve zodpovězených dotazech, např. v dotaze Postup při nesprávné léčbě.

Vaše Férová nemocnice

20.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS