Mohu podat trestní oznámení na lékaře, který pochybil?

Můj dotaz se týká mé přítelkyně, léčí se v nemocnici na kožním oddělení. Do ekzému se jí dostal opar a její kožní lékařka ji ihned poslala do nemocnice na hospitalizaci. Lékař v nemocnici ji vyšetřil, napsal léky a masti a poslal domů, i když měla být hospitalizována na doporučení své lékařky. Přes víkend se ten opar rozšířil do mokvavých boláků. Toto pondělí jsem musel znovu odvézt přítelkyni do nemocnice s bolestmi, zde je hospitalizována a doktoři kroutí hlavou, že to nemuselo dojít tak daleko, přítelkyně teď zkouší v bolestech. Mohu podat trestní oznámení na lékaře, který pochybil a nehospitalizoval ji?

trestní oznámení samozřejmě podat můžete, ale je to až krajní prostředek, doporučovaný až v případě velmi závažného pochybení hraničícího s úmyslem lékaře.

Ve Vašem případě bychom spíše doporučili podat stížnost k vedoucímu zdravotnického zařízení nebo České lékařské komoře. Informace o stížnostech naleznete zde. Stížnost je možné spojit se žádostí o odškodné nebo omluvu. Pokud by mimosoudní řešení s nemocnicí nebylo úspěšné, je možné obrátit se na soud v občanskoprávním řízení a podat žalobu na náhradu škody na zdraví. V tomto případě doporučujeme nechat se zastoupit advokátem.

Podrobnější informace můžete získat v již řešených dotazech Postup při nesprávné léčbě  a Šance na úspěch při žádosti o odškodnění .

19.1.2010