Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mám nárok na odškodnění?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat zda bych měla nárok na odškodnění v případě špatného postupu lékaře a zanedbání péče. Po dvou operacích kolene jsem skončila s částečným invalidním důchodem a laxním jednáním lékaře jsem dva roky neměla dovolání. nyní jsem po další operaci v jiném zařízení a mé problémy se začínají hýbat tím lepším směrem.

Předem děkuji za odpověď.

michalda

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho popisu bohužel nedokážeme adekvátně posoudit, zda by Vám ve Vaší situaci odškodné náleželo.

Každopádně obecně platí, že lékař je povinen řádně vykonávat své povinnosti a dojde-li jeho pochybením k újmě na Vašem zdraví, máte nárok na náhradu škody na zdraví a případně taky na bolestné. Stejně tak máte případně nárok na náhradu všech nákladů, které se tohoto pochybení týkají, například náklady spojené s odstraněním následků lékařova pochybení.

Je nutné si dát pozor na promlčecí lhůtu, která je u škod na zdraví dvouletá a začne běžet ve chvíli, kdy se pacient dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Po uplynutí této lhůty totiž nelze nárok u soudu s úspěchem vymáhat.

Ve Vašem případě by bylo vhodné si nejprve vyžádat Vaši zdravotnickou dokumentaci a poté posudek o Vašem stavu a případně předchozí léčbě od jiného lékaře. Pokud na základě těchto informací budete mít pocit, že lékař skutečně pochybil, máte několik možností, jak na toto reagovat.

V první řadě můžete po lékaři požadovat odškodné mimosoudně, což by pro obě strany mohlo být rychlejší a také méně finančně náročnější, než případné soudní řízení. Více o mediacích ve zdravotnictví se dočtete zde.

Dále můžete na jednání lékaře podat stížnost, jejímž výsledkem může být pro lékaře pokuta nebo dokonce ztráta lékařského oprávnění. Více o podávání stížností naleznete zde.

Nakonec se můžete také obrátit na soud. Musíme Vás však upozornit, že soudní řízení může být velmi komplikované, zdlouhavé a nedokážeme Vám zaručit, že by pro Vás skončilo úspěšně. Proto byste se při této cestě měla obrátit na advokáta, který se specializuje na zdravotnické právo. Více o soudních řízeních se dočtete zde.

Vaše Férová nemocnice.

17.12.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS