Lékař nechce poskytnout léčbu zvolenou pacientkou

Zdravím Vás, jak postupovat, když lékař-onkolog zalhal, že pojišťovny nehradí biologickou léčbu? Donesla jsem mu potvrzení z pojišťovny, že ano a zjistila jsem si, že mé onemocnění je pro biologickou léčbu vhodné. Když jsem podala k jeho rukám písemnou žádost o biologickou léčbu, neodpověděl. Nemohu se obrátit na soud, neboť nejpozději do dvou měsíců od operace musí být léčba zahájena. V minulosti již několikrát jsem byla ve zdravotnictví z důvodu věku diskriminována. Když člověk onemocní, moc toho nevydělá, důchod mě nepřiznali a právníka nemám.

není jasné, z jakého důvodu Vám onkolog nechce poskytnout tuto léčbu. Jedna možnost je, že není ochoten Vám tento druh léčby zajistit vůbec, například se domnívá, že je ve Vašem případě tento druh léčby nevhodný, i když Vy si myslíte opak, nebo nemá s tímto druhem léčby zkušenosti. V tomto případě Vám ale lékař měl vysvětlit důvody, které ho k tomuto závěru vedou a řádně Vás o tom poučit, nebo Vás případně odkázat na jiné zdravotnické zařízení. Druhá možnost je, že sice tento druh léčby je pro Vás vhodný a lékař je schopen jej poskytnout, ale mylně Vás informoval, že léčba není hrazena ze zdravotního pojištění, aby od Vás získal přímou platbu. Takový postup by byl samozřejmě nezákonný.

Doporučujeme problém znovu konzultovat s Vaším lékařem a nechat si vysvětlit důvody, které ho vedou k odmítnutí poskytnout Vám tuto léčbu. Pokud nebudete přesto spokojena, můžete postup konzultovat s jiným lékařem, případně si jiného lékaře zvolit. V případě, že se domníváte, že ze strany lékaře se jedná o protiprávní jednání, můžete podat k příslušným orgánům stížnosti. Jestliže vyjde najevo, že lékař odmítá provádět tuto léčbu, ačkoli je pro Vás objektivně vhodná, můžete podat stížnost vedoucímu zdravotnického zařízení, registrujícímu orgánu, nebo na Českou lékařskou komoru. V případě, že lékař je ochoten léčbu poskytnout, ale vyžaduje za ni v rozporu se zákonem úhradu, je možné podat stížnost zdravotní pojišťovně.

Pokud nebudete moci sehnat jiného lékaře, který Vás převezme do péče a poskytne Vám ihned odpovídající léčbu, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu. Ta by Vám měla sdělit, která smluvní zařízení jsou schopna Vám tuto péči poskytnout.

18.6.2009