Dočasná zubní protéza je nevyhovující

Ptám se, jakou funkci musí plnit dočasná zubní protéza, za kterou jsem zaplatil podle ceníku 3.513 Kč. Předpokládal jsem, že mě má umožnit přiměřené rozmělnění jídla, ale není to možné vzhledem k tomu, že při skousnutí jídla na jedné straně se protéza na straně druhé nepřiměřeně nadzvedává a způsobuje mě tak odřeniny, jak vnitřní strany tváře, tak i kořene jazyka. Po několika opravách mě lékař tvrdí, že se s tím nedá nic dělat a musím to vydržet až do zhotovení stálé protézy, což má trvat ještě 4 měsíce.

Váš dotaz není právní povahy, ale je to dotaz na lékaře nebo na znalce v oboru. Ten by Vám byl schopen říct, jaké funkce má mít dočasná protéza, co od ní naopak nelze očekávat a co jsou běžné komplikace při jejím nošení. Toto totiž opravdu není upraveno v právních předpisech. V občanském zákoníku naleznete obecné ustanovení o smlouvě o dílo v tomto znění: „Zhotovitel je povinen dílo provést podle smlouvy, řádně a v dohodnuté době.“ Obecně řečeno, zubní protéza by tedy měla mít takové vlastnosti, které Vám lékař přislíbil, zároveň Vás lékař měl upozornit na rizika a komplikace, které přichází v úvahu.

Pokud jste nespokojený se svou  zubní protézou, můžete svoje práva uplatnit v reklamaci u svého lékaře. Zde Vás odkážeme na již zodpovězené dotazy, které tuto problematiku vysvětlují, například dotaz - Lékař mi opět nechal udělat nevyhovující protézu.

12.12.2009