Záznam volání na 155

po dlouhé době cca 6 měsíců se mi podařilo ze záchranky obdržet kopii zdravotní dokumentace mojí zesnulé matky. Když jsem naléhal, že požaduji také kopii záznamu mého volání na linku 155, tak mi oznámili, že mi ho poskytnou pouze osobně-pokusí se ho dohledat. Opět jsem je urgoval, aby mi jej zaslali stejným způsobem jako kopii ZD - emailem, ale na to již nijak nereagují. Prosím o zodpovězení dotazu, zda skutečně musím pro záznam osobně, či by mi měli vyhovět jako u kopie ZD. Děkuji mnohokrát.

Robeco

z Vašeho dotazu vyplývají dvě věci - jak dlouho se zdravotnická dokumentace uchovává a jak je možné poskytnout její kopii.

Co se týče dokumentace zdravotnické záchranné služby, ta se musí uchovávat takto:

1. záznam operátora nejméně 10 let od posledního záznamu,
  2. záznam o výjezdu 10 let od výjezdu zdravotnické záchranné služby,
  3. zvukový záznam o příjmu tísňového volání nebo výzvy k výjezdu záchranné služby 24 měsíců od obdržení výzvy.

Zvukový záznam by tak záchranná služba stále měla vést a měla by jej Vám poskytnout.

Co se týče formy poskytnutí - pokud je dokumentace vedena elektronicky, máte právo nahlížet tzv. dálkovým přístupem nebo na pořízení kopie na technickém nosiči dat (CD), pouze pokud to dovolují technické možnosti zařízení. Může se tedy stát, že možnosti zdravotnické záchranné služby neumožňují zasílat tyto soubory přes email, o tom ale nejsme schopni podat žádné informace.

Dále zde může být problém v tom, komu se přes e-mail zdravotnická dokumentace zasílá (oprávnění ke kopii dokumentace mají jen vymezené osoby, včetně osoby blízké po zemřelém). Pokud není identita vlastníka e-mailu dostatečně ověřena, dle našeho názoru by na takový e-mail neměla být poslána dokumentace. Rozhodně by ale měli být schopni zaslat CD poštou, pro jistotu můžete nechat písemnou žádost opatřit vaším ověřeným podpisem. Není zde žádný důvod nutit vás k osobní návštěvě.

Zkuste se tedy znovu informovat na zdravotnické záchranné službě, z jakého důvodu nechtějí záznam poskytnout přes e-mail.

3.3.2015