Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Propuštění osamoceného seniora do následné péče

Dobrý den,

můžete mi prosím sdělit, zda může nemocnice následné péče propustit pacienta (nesoběstačného seniora) po 3 měsíčním pobytu do domácí péče, když tento pacient žije sám a nemá nikoho, kdo by o něho pečoval?

Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, 
Bohužel, samotnému propouštění nic nebrání. Na základě §47 odst. 2 zákona č.372/2011 lékař před propuštěním nesoběstačného pacienta musí jen včasně upozornit osobu, která podstatnou péči zajistí. Pokud není taková péče zajištěna, musí poskytovatel vyrozumět obec trvalého bydliště osoby. 
Možným řešením jsou ovšem například tzv. sociální lůžka, které některé nemocnice zřizují (dle §52 zákona 108/2006) právě pro takové pacienty, jejichž stav už neodpovídá hospitalizaci, ale vyžaduje neustálou péči. Jejich poskytnutí však není ze zákona povinné, jen možné a v některých nemocnicích se tak ani nenacházejí.
Konkrétní informace by vám měl předat buď ošetřující lékař nebo zdravotně sociální pracovnice.
 
S pozdravem vaše Férová nemocnice
 

13.4.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS