Poplatek za napsání neschopenky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s vybíráním regulačního poplatku za to, že mi lékař napíše pracovní neschopenku. Obvodní lékařka mi neschopnost vypsala pouze na doporučení lékařky z rehabilitace, vůbec mě nevyšetřovala. Sestra, která poplatky vybírá mi tvrdí, že regulační poplatky se vybírají za vypsání neschopenky a poté i za ukončení. Není toto zneužívání regulačních poplatků?? Od jakého dne mi může lékař napsat vycházky. Známá mi tvrdí, že až po prvním týdnu pracovní neschopnosti.

regulační poplatek se platí v případech, kdy lékař provede klinické vyšetření. Toto vyšetření by mělo začít pohovorem lékaře s pacientem ke zjištění vývoje jeho zdravotních potíží. Lékař by měl posoudit průběh onemocnění, stanovit a vysvětlit diagnostický a léčebný postup, zajistit další potřebná vyšetření, případně předepsat léky a provést administrativní činnosti související s výkonem.

Obecně tedy klinické vyšetření před napsáním neschopenky provádí. Ve Vašem případě ale klinické vyšetření pravděpodobně provedeno nebylo. Za návštěvu, kdy Vám byla pouze napsána neschopenka, by poplatek vyžadován být neměl. Pokud si myslíte, že lékařka poplatek vybrala neoprávněně, můžete na ni podat stížnost. Více o stížnostech najdete zde.

Nikde není stanoveno, že by lékař mohl povolit vycházky až po týdnu neschopnosti. O vycházkách rozhoduje lékař už při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. A posléze může vycházky i změnit. O povolení vycházek nebo změnu jejich rozsahu a doby můžete lékaře také požádat. Záleží však jen na lékaři, jak rozhodne a zda Vám vyhoví.

Pokud by Vám lékař nevyhověl a podle Vašeho názoru je tento jeho postup bezdůvodný a nesprávný, můžete podat proti jeho rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku. Lze jej podat do 3 dnů ode dne jeho prokazatelného obdržení. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékaře platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.

9.2.2010