Platba za předoperační vyšetření jako administrativní úkon

chtěla bych se  zeptat, zda musím platit za předoperační vyšetření - šedý zákal oka.
Lékař požadoval zaplacení 200 Kč.
Na doklad napsal - administrativní úkon.
Za půl roku jdu na operaci s druhým okem, musím poplatek 200 Kč hradit? a jak se mám zařídit.
(Jsem pojištěn u MV. V nemocnici se divili, že se s takovým jednání u tohoto typu operace nesetkali.)

Děkuji moc

pecka

v případě, že se jedná o operaci plně hrazenou pojišťovnou, což bez pochyby operace šedého zákalu oka je, tak i předoperační vyšetření jsou plně hrazena pojišťovnou, váš praktický lékař by po vás mohl žádat jen zaplacení regulačního poplatku ve výši 30 Kč za to, že vás během předoperačních vyšetření klinicky vyšetřil.

S uvedeným postupem lékaře nesouhlasíme, předoperační vyšetření není administrativní úkon a nemusíte za něj platit. Myslíme si, že z vás Váš lékař pouze „tahá peníze“.

Svého lékaře můžete změnit a najít si odborníka, který vám bude i lidsky vyhovovat. Za další vyšetření lékaři neplaťte a pokuste se s ním domluvit. V případě, že by po vás peníze dále požadoval, oznamte jeho chování pojišťovně. Na výše zmíněné jednání si můžete také stěžovat vedoucímu zdravotnického zařízení či krajskému úřadu, který poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Úhradu za vyšetření, tedy i částku 200 Kč by mohl případně žádat pouze praktický lékař, který by neměl uzavřenou smlouvu s vaší pojišťovnou (zda má váš lékař uzavřenou smlouvu s Vaší pojišťovnou můžete zjistit dotazem na své pojišťovně), což zřejmě nebude váš případ. V případě, že lékař uzavřenou smlouvu s vaší pojišťovnou, nebude  po vás vyžadovat regulační poplatky, ale zaplatíte rovnou cenu za všechny provedené úkony podle jeho ceníku.

5.4.2013