Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Lékař vybírá podivné poplatky

Můj lékař (psychiatr) vybírá za návštěvu pacienta 100 Kč s odůvodněním, že musí platit účetní. Za nedostavení se k lékaři vybírá navíc poplatek 300 Kč. Zapomněla jsem se k lékaři dostavit, tudíž teď musím zaplatit 100 Kč + 300 Kč za následnou náštěvu. Mám se teď k lékaři dostavit a nevím jak se zachovat. Kdyby pan doktor, pokud na mě čekal, mohl zavolat telefonem, mám možnost se dostavit na místo během 5 minut (vím, že to není jeho povinnost, ale již tak jednou učinil). Já platím za každou návštěvu 100 Kč a mrzí mě, že on mě vstříc nevyšel.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud má lékař smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou a vykonává praxi na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění, není oprávněn vybírat od pojištěnce jakékoli úhrady nad rámec zákona. Smí však vybírat regulační poplatky v zákonné výši a v zákonem stanovených případech. V tomto případě však nejde o regulační poplatky, které stanoví zákon, neboť jsou vybírány v nesprávné výši a za nesprávné položky. Lze se tedy důvodně domnívat, že vybírání poplatků Vaším lékařem je neoprávněné, neboť ze zákona nevyplývá povinnost pojištěnce platit tyto poplatky.

Jiná situace by nastala v případě, pokud by se jednalo o soukromého lékaře, který poskytuje služby smluvně za přímou úhradu a kdy není péče proplácena v rámci veřejného zdravotního pojištění zdravotní pojišťovnou. V takovém případě je výše úhrad za poskytnutou péči věcí dohody mezi pacientem a lékařem. O tuto situaci však podle toho, co uvádíte, nejde.

Doporučujeme Vám o těchto poplatcích si s Vaším lékařem promluvit a snažit se věc řešit nejprve domluvou. Můžete jej upozornit na nezákonnost jejich vybírání a požadovat vybrané peníze nazpět. Jestliže Váš lékař nebude ochoten Vám peníze vydat, lze je případně vymáhat i soudní cestou, nejlépe za pomoci advokáta.
Na jednání lékaře můžete podat stížnost své zdravotní pojišťovně nebo na Českou lékařskou komoru. Více o stížnostech se dozvíte v sekci Postup při nespokojenosti pacienta.

Jednání lékaře pravděpodobně bude také možné postihnout. Je možné, že se svým chováním lékař dopustil přestupku proti majetku podle § 50 zákona o přestupcích. Tento přestupek projednává obec nebo přestupková komise zřízená obcí pachateli hrozí pokuta do 15.000 Kč. Mohlo se také jednat o neoprávněné vybírání regulačních poplatků, za které může uložit zdravotní pojišťovna pokutu až 50.000 Kč. Pokud však tyto poplatky lékař vyžadoval od mnoha pacientů a obohatil se ve větším rozsahu, mohl se dokonce dopustit i trestného činu.

Pokud jste ve svého lékaře ztratila důvěru, doporučujeme také zvážit možnost změny lékaře. Tuto možnost máte jednou za 3 měsíce. Pokud chcete zůstat nadále v péči tohoto lékaře, zkuste jej požádat, zda by bylo možné, aby Vás příště na opomenutí návštěvy telefonicky upozornil.

Vaše Férová nemocnice

5.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS