Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdy může lékař vybírat regulační poplatky?

Dobrý den, marodím již dva měsíce a stále platím regulační poplatky při každé kontrole na tutéž samou nemoc, a to i v případě, že není proveden žádný lékařský úkon a není předepsaný další lék. U svého praktického lékaře také platím jindy i pouze za ukončení neschopnosti. Nikdy také můj lékař nevypisuje doklad o příjmu peněz. Je tedy v právu poplatek v uvedených případech požadovat a nemusí nikdy vystavovat tento doklad? Pokud není, napište prosím i to, jak se můžeme všichni v této situaci bránit. Děkuji předem za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění platí pojištěnec regulační poplatek ve výši 30 Kč za návštěvu u praktického lékaře, pokud bylo provedeno klinické vyšetření. Termín je charakterizován vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 472/2009 Sb., která stanoví, že se za klinické vyšetření považuje i tzv. „kontrolní vyšetření“ - tj. „vyšetření pacienta, kdy ošetřující lékař kontroluje průběh nebo výsledek léčby“.

Vyhláška rovněž stanoví, co je „kontrolní vyšetření“ - např. anamnéza cíleně zaměřená k průběhu nebo výsledku léčby, zhodnocení subjektivních obtíží a jejich změn, objektivní vyšetření zaměřené k průběhu nebo výsledku léčby, diagnostická rozvaha a závěr, rozhodnutí o termínu další kontroly, poskytnutí odpovídajících informací nemocnému, rodině nebo zákonnému zástupci, individuální zdravotní výchova, edukace pacienta, zápis o celém postupu do zdravotní dokumentace aj. Jedním z typů kontrolního vyšetření jako typu klinického vyšetření je i „vyšetření pacienta při ukončení pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem“.

Ze znění zákona a vyhlášky vyplývá, že se s největší pravděpodobností v obou Vámi zmiňovaných případech jedná o „klinické vyšetření“, a tudíž lékař vybírá regulační poplatky oprávněně. V případě, že by lékař vybíral poplatek i v případě, kdy k tomu není oprávněn, můžete podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně.

O vystavování dokladů zákon hovoří takto: „Zdravotnické zařízení je povinno vystavit pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci na jeho žádost doklad o zaplacení poplatku“. Z toho vyplývá, že lékař (zdravotnické zařízení) není povinen „automaticky“ vypisovat doklad. Tuto povinnost má ze zákona pouze v případě, že ho o to požádáte.

Můžete se podívat i do jednoduché příručky Ministerstva zdravotnictví o regulačních poplatcích.

Vaše Férová nemocnice

13.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS