Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Prokázané protilátky a další očkování?

Dobrý den,

syn byl očkován 2 dávkami Hexavakcíny a jednou dávkou MMR. V očkovacím centru mu byly udělány odběry krve, které prokázaly, že má dostatek protilátek. I přesto je mu doporučená 3 dávka. Jak to prosím je? Mohu odmítnout třetí dávku, když má dostatek protilátek? Je očkování skutečně neplatné bez třetí dávky, jak odborníci tvrdí? To samé u MMR, jedna dávka stačí, pokud má dítě dostatek protilátek?

Urgentnost dotazu odůvodňuji brzkým nástupem dítěte do školky.

Děkuji 

Rea

Odpověď:

Dobrý den,

podle § 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, platí, že mateřská škola může přijmout pouze dítě, které:

1. se buď podrobilo stanoveným pravidelným očkování,

2. nebo má doklad, že je proti nákaze imunní,

3. nebo se pro tzv. trvalou kontraindikaci nemůže pravidelnému očkování podrobit.

Co se týče Vaší situace, školka Vaše dítě bude moci v souladu se zákonem přijmout v případě, jí bude předložen doklad o jeho imunitě proti nemocem, u nichž není řádně splněno pravidelné očkování. Bylo by tedy vhodné, aby Vám bylo vydáno lékařské potvrzení o této zjištěné imunitě (díky prokázání dostatku protilátek).

Z § 46 odst. 2  věty druhé zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, vyplývá, že pokud je Vaše dítě proti nákaze imunní, není konkrétně ve Vašem případu ze zákona potřeba, aby mu byly naočkovány všechny dávky, které jsou předvídány našimi právními předpisy. Konkrétní okolnosti samozřejmě budou záviset na odborném posouzení lékařů, nicméně pokud tuto imunitu (dosaženou určitou výší protilátek) vůči chorobám, proti kterým vakcína poskytuje ochranu, zjistí a vydají Vám o ní doklad, ze zákona Vám již neplyne povinnost podrobit ho dalšímu přeočkování.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice 

28.4.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS