Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Předepsání léku na vlastní žádost

Dobrý den,

jedná se o to, zda existuje možnost předpisu léku na vlastní žádost, které cca zapadá do kategorie "lékař nemůže předepsat z důvodu že tento není z odborného hlediska vhodný" ? Jde o reálnou možnost koupit - za vlastní úhradu mimo pojištění - lék vlastní volby, který je ovšem jinak na recept, tedy koupit nelze.
Odpověď jsem nikde nenašel, konkrétně se jedná o léky pro mou velmi těžce nemocnou ženu, léky které skvěle fungují, jenže není pro špatný stav konkrétní diagnoza na kterou je možné je z pojištění předepsat.
Léky nejsou drahé, ani zásadně nebezpečné, ani na zvláštní odbornost, jen zkrátka pro těžký stav nemají odpovídající diagnozu.
Moc se mě nechce je objednávat v Indii, jen proto, že tady jde o okrajovou záležitos, právně asi nepříliš pořešenou.
Moc děkuju.
 

Schützmeister

Odpověď:

Dobrý den,

 

nejprve bychom se chtěli omluvit za zpoždění se zasláním odpovědi na Váš dotaz, které je způsobenou velkou vytížeností naší poradny.

 

Ze Zákona o léčivech (§ 8 odst. 4 a 5 zákona č. 378/2007 Sb.) vyplývá, že lékař může na svoji zodpovědnost předepsat léčivý přípravek způsobem, který není v souladu se souhrnem údajů o přípravku, pokud lze takový způsob odůvodnit dostatečně vědeckými poznatky. Jinak řečeno, i když Vaše žena nemá konkrétní diagnózu, která by byla uvedena v údajích o léku, a na kterou lze lék předepsat, může ji Váš lékař předepsat, pokud si to dostatečně vědecky odůvodní.

 

Lék vázaný na lékařský předpis nelze bohužel jinak než s tímto předpisem vydat, ani za vlastní úhradu.

 

Pravděpodobně mluvíte o léku registrovaném v Česku. V případě, že by se jednalo o lék v Česku neregistrovaný, doporučuji stránky Férové nemocnice, konkrétně sekci předepisování a výdej léků, kde se dozvíte podmínky předepisování neregistrovaného léku, ale i jiné informace.

http://www.ferovanemocnice.cz/leky-53/predepisovani-a-vydej-leku-2455.html

 

Vaše Férová nemocnice

 

24.1.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS