Závodní lékař vyžaduje při prohlídce svléknutí spodního prádla

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je nutné při preventivní prohlídce svléknout si spodní prádlo, myslím tím kalhotky i podprsenku - náš závodní lékař to vyžaduje. I když ne od všech pacientek. Děkuji za odpověď.

nutnost svléknout určitou část oděvu by měla vycházet ze skutečnosti, že je třeba vyšetřit tu část těla, která je tímto oděvem zakryta. Míra obnažení tedy obecně závisí na obsahu lékařské prohlídky (resp. na tom, které části těla jsou vyšetřovány).

Obsah prohlídky u závodního lékaře sice není závazně stanoven, lze se však důvodně domnívat, že požadavek svléknutí spodního prádla je značně nepřiměřený a neexistuje pro něj legitimní důvod. Není totiž představitelné, z jakého důvodu by vyšetření intimních částí těla (které spodní prádlo zakrývá) mělo být nezbytné pro posouzení zdravotní způsobilosti k výkonu určité práce. Tento požadavek je obzvláště pochybný v případě, kdy toto není vyžadováno od všech pacientek.

Požadavek Vašeho závodního lékaře tedy pravděpodobně není v souladu s právem, doporučujeme tedy takový požadavek ignorovat, popř. podat stížnost na nevhodné a neetické chování tohoto lékaře k České lékařské komoře, nebo k registrujícímu orgánu.

16.10.2009