Zavedení syna do školky jako důvod nepřítomnosti při pracovní neschopnosti

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti. Vycházky mám jen dvě hodiny odpoledne. Jsem rozvedená a žiji sama s čtyřletým synem, kterého musím zavést do školky, ze školky a také zajít nakoupit. Když mi přijde kontrola, bude mi to omluveno, že jsme vedla syna do školky?

je možné požádat Vašeho ošetřujícího lékaře o změnu rozsahu vycházek. Tento rozsah je zcela na rozhodnutí lékaře, a v případě, že Váš zdravotní stav delším vycházkám nebrání, neexistuje důvod, proč by Vám delší vycházky neměly být přiznány, zvláště pokud je vzhledem k nutnosti vodit syna do školky objektivně potřebujete. Podrobněji si o této problematice může přečíst např. v tomto již  zodpovězeném dotazu - Omezené vycházky v těhotenství komplikují péči o syna.

V případě, že Vám delší vycházky ani po odvolání nebudou stanoveny, můžete se při případné Vaší nepřítomnosti v místě bydliště v době kontroly zkusit odvolat na Vámi uváděný důvod (doprovod syna do školky). Sankcionovat Vás za nedodržování režimu dočasně práce neschopného zaměstnance za těchto podmínek by nejspíš bylo v rozporu s principy dobré správy a jako takové by mohlo být napadnutelné. V takovém případě byste se mohla bránit opravnými prostředky, případně správní žalobou nebo stížností k veřejnému ochránci práv.

9.11.2009