Zařazení do registru osob čekajících na transplantaci

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ohledně zařazení do registru pro získání darované ledviny. Jak dlouho se čeká na zařazení do registru v případě, že již pacient dochází na dialýzu. Je možně se zaregistrovat ihned po nástupu na dialýzu nebo je zde nějaká doba léčby přes umělou ledvinu a teprve potom je možnost registrace. Děkuji za odpověď.

do Národního registru osob čekajících na transplantaci orgánů je pacient s indikací zařazen na návrh transplantačního centra ve spolupráci s dialyzačním pracovištěm, pokud netrpí zdravotní komplikací, která by transplantaci znemožňovala. Vedení tohoto registru je svěřeno ze zákona (zákon č. 285/2005 Sb.) Koordinačnímu středisku transplantací, které zároveň koordinuje odběrové a transplantační týmy jednotlivých transplantačních center a provádí výběr nejvhodnějších příjemců z registru pro odebrané orgány.

Výběr nejvhodnějších příjemců orgánů je založen na principu medicínské naléhavosti a rovnosti čekatelů. Při rovnosti medicínské naléhavosti se přihlíží též k celkové době registrace v registru. Kritériem tedy není jen čekací doba, ale i medicínská kritéria jako například krevní skupina, naléhavost transplantace, imunologické parametry. Právní úprava tedy nestanoví a ani nemůže stanovit žádné konkrétní čekací lhůty. Doporučujeme konzultovat zájem o zařazení do registru s ošetřujícím lékařem.

Více informací o problematice transplantací ledvin si můžete přečíst na webových stránkách Koordinačního střediska transplantací nebo na stránkách jednoho z transplantačních center IKEMu.

24.7.2009