Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Žádost o invalidní důchod v jiném městě

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné požádat o invalidní důchod v jiném městě, než máte trvalé bydliště. Jsem nespokojená s prací a rozhodnutím komise a nechce se mi odvolávat soudně. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona s Vámi sepíše žádost o invalidní důchod ta okresní správa sociálního zabezpečení, ke které spadáte podle místa Vašeho trvalého pobytu. Místní příslušnost se řídí zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Abyste tedy mohla požádat o invalidní důchod u úřadu v jiném městě, musela byste se přestěhovat, resp. změnit trvalé bydliště.

Je však nutné připomenout, že okresní správa sociálního zabezpečení pouze sepisuje s žadateli žádosti, avšak nemá rozhodovací pravomoc. Vlastní rozhodování o invalidním důchodu potom přísluší České správě sociálního zabezpečení, nikoliv okresní správě sociálního zabezpečení. Takže ani změnou trvalého pobytu byste nedocílila toho, aby rozhodoval jiný orgán. Možná byste však docílila toho, aby Váš zdravotní stav posoudili jiní lékaři.

Doporučujeme podat žádost o důchod znovu, zejména pokud se k horšímu změnil Váš zdravotní stav. Při podání opětovné žádosti doporučujeme předložit posudek znalce, který dokládá Vaše tvrzení o zdravotní stavu.

Vaše Férová nemocnice

5.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS