Z dočasné pracovní neschopnosti do invalidního důchodu

Dobrý den. V prosinci 2007 jsem podstoupila operaci páteře v oblasti beder. Pooperační průběh byl dobrý a tak jsem v dubnu 2008 po dohodě s lékařem nastoupila do práce. Od června jsem začala opět navštěvovat svého neurologa kvůli neustálým bolestem a ten mi předepsal nejprve analgetika, dále kapačky a kombinoval to s obstřiky. Úleva byla vždy jen dočasná. V září loňského roku jsem absolvovala kontrolní magnetickou rezonanci, která potvrdila další nález. Po té se opakovala léčba jako doposud. Vždy jen s krátkodobým efektem. Analgetika jsem brala denně v mnoha dávkách. Nakonec se aplikoval facetový obstřik do páteřního kanálu, po kterém se radikálně zhoršil můj zdravotní stav. Chůze se velmi zhoršila a bolesti se nedaly tlumit ani analgetiky. Následně jsem skončila hospitalizována na oddělení neurologie, protože na oddělení chirurgie páteře nebylo místo. Rentgeny a následná magnetická rezonance ukázala rapidní zhoršení od posledního snímkování. Po uvolnění místa na oddělení chirurgie páteře jsem byla ihned znovu operovaná a byly mi voperovány titanové šrouby do páteře. Další obratel je ve stavu jako operované obratle před 4 lety. Takže do budoucna mě čeká ještě třetí operace. Zaměstnavatel na mě vyvíjí tlak, abych se co nejdříve vrátila do pracovního procesu. Pravděpodobnost, že se vrátím ke svému zaměstnání je podle mého operatéra mizivá. Jsem zaměstnaná jako obchodní zástupce a měsíčně najezdím až 5000 km. Můj dotaz zní. Jak bude dále probíhat neschopenka? Mám nárok na invalidní důchod? A po jak dlouhé době neschopenky mohu žádat o invalidní důchod? Je mi 38 let, jsem zaměstnaná u nynější firmy již 15 roků téměř bez neschopenky. Velmi Vám děkuji za odpověď.

doba trvání dočasné pracovní neschopnosti podle předpisů platných v době, kdy jste ji nastoupila, byla maximálně 1 rok (u dočasných pracovních neschopností počínajících od 1. 1. 2009 je to 380 dní). Po této době tedy již nemáte nárok na pobírání nemocenského. Do této doby se pochopitelně nezapočítá období, v němž jste opět nastoupila do práce (ve Vašem případě zřejmě duben – červen 2008).

Po této době, resp. už i před jejím skončením, je možné žádat o jiné dávky sociálního zabezpečení, v prvé řadě o Vámi zmiňovaný invalidní důchod. O částečný nebo plný invalidní důchod je možné žádat v případě, že dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (zákon nespecifikuje jeho délku) způsobí pokles pracovní schopnosti o 33 % u částečného, resp. o 66 % u plného invalidního důchodu. Pokles pracovní schopnosti posuzuje okresní správa sociálního zabezpečení na základě odborných posouzení lékařů. Další podmínkou nároku na invalidní důchod je doba pojištění, která se kryje s dobou zaměstnání, min. 5 let (u občanů nad 28 let) a kterou dle znění dotazu splňujete.

Obdobné dotazy jsem už zodpovídali: dotaz ze dne 28. 3. 2009 a dotaz ze dne 22. 4. 2009.

13.5.2009