Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ukončení prac.smlouvy na dobu určitou a rizikové těhotenství

Dobrý den,

30.4.2018 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou po dvou letech. 20.4.2018 jsem dostala neschopenku a jsem doma na rizikovém těhotenství. Vím, že smlouva skončí tak i tak, ale zajímá mě, zda budu mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele. Slyšela jsem něco o 180ti denní lhůtě před nástupem na mateřskou, kdy pak na mateřskou mám nárok. Termín porodu je 1.11.2018.

Děkuji za odpověď.

Terez

Odpověď:

Dobrý den,


Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) musíte splnit několik podmínek. Tou základní je účast na pojištění. To znamená, že v době nástupu na mateřskou dovolenou je za Vás odváděno nemocenské pojištění (v pracovním poměru to za Vás odvádí zaměstnavatel).

Existuje však tzn. ochranná lhůta, která činí 180 dnů. Pokud tedy mezi ukončením účasti na pojištění (ukončením pracovního poměru) a nástupem na mateřskou dovolenou uplyne kratší doba, máte stále nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Váš pracovní poměr však musel trvat minimálně 180 dnů, pokud to byla kratší doba, zkracuje se i ochranná lhůta (§15 odst. 2 Zákona o nemocenském pojištění).

Tyto dávky však vyplácí správa sociálního zabezpečení, nikoliv zaměstnavatel.

Nastoupit na mateřskou můžete dle zákona v 8. nebo 6. týdnu před plánovaným porodem (§195 odst.2 Zákoníku práce).

Ve Vašem případě, pokud by jste na mateřskou nastoupila 8 týdnů před porodem, vycházelo by to na 6. 9. 2018. A 180 denní ochranná lhůta od ukončení pracovního poměru sahá až do 30. 10. 2018. V případě splnění ostatních podmínek na uznání peněžité pomoci v mateřství, by Vám měla náležet (o dalších podmínkách najdete více na stránkách České správy sociálního zabezpečení).

 

S pozdravem,


Vaše Férová nemocnice

14.5.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS