Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Učitelka vyžaduje číslo lékaře

Zdravím,

je povinné sdělit skrze omluvenky ve škole číslo lékaře třídnímu učitelovi ? Popřípadě může se ho pak vyptávat?

mateo

Odpověď:

Dobrý den,

školní řád v §50 stanovuje, že zákonný zástupce žáka (popřípadě sám zletilý žák) je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka. Podmínky pro uvolňování žáka z vyučování a omlouvání neúčasti žáka ve vyučování stanoví školní řád.

Pokud školní řád tedy vyžaduje, abyste doložil potvrzení přímo od lékaře nebo jinak umožnil ověření, zda byl skutečné dán důvod Vaší nepřítomnosti, je nutné, abyste tento postup dodržel. Učitel může lékaři zavolat a žádat od něj potvrzení o tom, zda u Vás byl dán důvod absence (hlavně se tak děje v případech pochybností). V takovém případě je lékař povinnen potvrdit důvody absence žáka, jelikož posudková činnost spadá podle zákona č 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění do hrazených služeb. Nicméně zároveň je lékař vázán lékařským tajemstvím a učiteli nesmí sdělit žádné podrobnosti o Vašem zdravotním stavu.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

19.10.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS