Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Prodloužení neschopenky

Dobrý den,

není to tak dávno, co jsem Vás zahltila svými dotazy ohledně výpovědi. Vše dopadlo dobře, výpověď mi běží dohodou ke dni 13. 05. 2018 ze zdravotních důvodů.

Dnes bych na Vás ale měla jiný závažný dotaz. Původní neschopenka mi končila 13. 02. 2018 ( PN od 30. 01. 2017) a byla mi prodloužena ke dni 13. 05. 2018. Po tomto dni se půjdu okamžitě zaregistrovat na úřad práce, ale dočetla jsem se o podpoře v nezaměstnanosti po nemoci delší jak 380 dní, což je můj případ, že by podpora činila pouze minimum, nějaké 3 tisíce. Výkladu nerozumím a už vůbec ne výpočtu podpory. Před onemocněním jsem pracovala bez nemoci u tohoto zaměstnavatele 7 let v kuse. Je možné, že budu brát tak malou podporu?

Předem moc děkuji za odpověď

 

Odpověď:

Dobrý den,

jsem rádi, že Vám naše dřívější odpověď pomohla.

Podle § 23 zákona o nemocenském pojištění: „Nárok na nemocenské má pojištěnec, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa.“

Přičemž doba pro pracovní neschopnost podle § 26 „Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti“

Jestliže jste na nemocenské déle a zároveň po ní nastupujete na podporu v nezaměstnanosti, podle § 51 zákona o zaměstnanosti: „Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.“

Protože jste byla na nemocenské tak dlouho, bude se vám výše podpory v nezaměstnanosti vypočítávat takto: pro první dva měsíce, co ji budete pobírat, 0,15násobek průměrné mzdy za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího.

Tedy: 0,15 * 28 761 Kč = 4314,15 Kč.

Případně si můžete výpočet nechat ověřit přímo u úřadu práce, kontakt naleznete zde.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

 

18.4.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS