Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Převedení těhotné na jinou práci

Je mi 25 let, jsem v druhém měsíci těhotenství, cítím se dobře až na nevolnosti. Jsem zaměstnána jako doručovatelka na poště, kde jsem žádala o možnost jiného zařazení (doručovatelky nosí mimo dopisy i letáky, což není jedna taška a kilogram, nedovedu ani odhadnout, v zimních měsících nelze použít tašku na kolečkách), nelze dodržovat hygienu - WC atd. V práci mi řekli, že jiné pracovní zařazení pro mě nemají, ať jdu na neschopenku. Gynekolog mi však řekl, že pokud jsem těhotná, tak můžu skákat třeba ze střechy a miminku se nic nestane. Prosím o radu, co mám dělat. Chci ještě podotknout, že tato práce mi nikdy nevadila, ale teď ji opravdu nezvládnu, moje váha je 48 kg.

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci, pokud její dosavadní práce je těhotným ženám obecně zakázána (tyto práce stanoví vyhláška č. 288/2003 Sb.) nebo taková práce ohrožuje její těhotenství podle lékařského posudku.

Vyhláška č. 288/2003 Sb. obsahuje mimo jiné také práci zahrnující zvedání těžkých břemen, nedokážeme však (vzhledem k nedostatku informací) posoudit, zda její kritéria (váha břemen, vzdálenost přenášení apod.) splňujete. Druhou možností je konstatování závodního lékaře, popř. Vašeho ošetřujícího lékaře, pokud Váš zaměstnavatel závodního lékaře nemá, že daná práce ohrožuje Vaše těhotenství.

Jestliže splníte jednu z těchto dvou podmínek, zaměstnavatel Vás bude povinen převést na jinou práci. Pokud pro Vás  žádnou jinou práci mít nebude, půjde po dobu těhotenství o překážku na straně zaměstnavatele, kdy Vám bude náležet náhrada mzdy. 

V praxi se tyto situace často řeší dočasnou pracovní neschopností, ačkoli tento institut by měl být využíván pouze pro nemoc, úraz a popř. riziková těhotenství, tedy nikoli tehdy, je-li žena jinak zdravá. Jestliže jste tedy žádala svého gynekologa o uznání dočasně práce neschopnou, lze z tohoto pohledu pochopit jeho odmítavou reakci.

Podobný případ jsme také řešili zde.

Vaše Férová nemocnice

18.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS