Pracovní úraz nebyl ihned při ošetření nahlášen

Dobrý den. Prosil bych Vás o radu, jak postupovat dál. Otec měl pracovní úraz před 5 dny a na nátlak zaměstnavatele to nenahlásil v nemocnici jako pracovní úraz s tím, že se mu vše doplatí, ale teď se vykrucují a říkají, že to měl raději nahlásit jako pracovní úraz, že si nemysleli, že to bude tak važné. Otec teď leží doma po operaci kyčle a když jsem byl u obvoďáka, tak ten říkal, že se to musí nahlásit do 24 hodin jako pracovní úraz jinak to pak už nejde. Tak bych prosil o radu nebo už mam jen čekat jestli se zachovají fér a vše mu doplatí. Předem děkuji za odpověď.

doporučujeme, abyste Váš otec nebo Vy prostřednictvím plné moci co nejdříve nechali zapsat do zdravotnické dokumentace, že se jednalo o pracovní úraz. Zdravotnická dokumentace má obsahovat všechny podstatné informace o zdravotním stavu pacienta a jeho léčbě a mezi tyto informace jistě patří i to, že šlo o pracovní úraz. Lékař je tedy povinen tuto informaci do dokumentace zapsat, pokud mu ji pacient sdělí, k tomu žádná lhůta v zákoně neexistuje. Můžete uvést důvody, proč jste to nenahlásili okamžitě.

Co se týče zaměstnavatele, tak ten má určité povinnosti, které mu vyplývají ze zákoníku práce (§ 102 a násl.) a z nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu. Zaměstnavatel je například povinen pracovní úraz nahlásit bez zbytečného odkladu pojišťovně, u které je pojištěn pro případ odpovědnosti za pracovní úraz. Doporučujeme požádat zaměstnavatele, aby tento úraz co nejdříve pojišťovně nahlásil. Pokud tak neučiní, je na místě kontaktovat inspekci práce, která by Vám měla poradit další kroky a prošetřit postup zaměstnavatele.

Váš otec si svou povinnost bezodkladně nahlásit svůj pracovní úraz zaměstnavateli splnil. Svoje povinnosti naopak nesplnil zaměstnavatel. Předpokládáme, že Váš otec může prokázat, že se mu úraz opravdu přihodil v práci, ať už svědectvím kolegů, Vašim svědectvím, nebo jednoduše podle časových údajů, kdy byl přijat do nemocnice právě v pracovní době. Vzhledem k tomu věříme, že by zaměstnavatel neuspěl, kdyby se snažil pracovní úraz popřít. Na to, zda se zaměstnavatel zachová fér, nedoporučujeme spoléhat.

3.2.2010