Pracovní úraz a neschopenka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je hrazena neschopenka v případě pracovního úrazu a zda je nutné nějakým způsobem ještě někde podat žádost. Ještě by mě zajímalo, jak je to v případě výplaty, když mám určitou částku na výplatním lístku a částku na ruku.

výše nemocenského v případě pracovního úrazu je stejná jako v případě běžné nemoci nebo úrazu, tj. stanovena určitým procentem z tzv. vyměřovacího základu (pro zjednodušení za něj lze považovat průměrný výdělek):

• 60 % denního vyměřovacího základu do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti
  • 66 % denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti
  • 72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti

Nemocenské se vypočítává z oficiální mzdy, částka vyplácená tzv. „na ruku“ na jeho výši tedy nemá vliv.

Vedle nároku na nemocenské Vám však v případě pracovního úrazu vzniká vůči zaměstnavateli také nárok na finanční odškodnění, a to náhrada za:

• ztrátu na výdělku,
  • bolest a ztížení společenského uplatnění,
  • účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
  • věcnou škodu;

Zaměstnavatel nebude za úraz odpovědný, pokud k úrazu došlo jste sice byl v práci, ale neplnil jste při tom své pracovní úkoly. Zaměstnavatel se může zprostit odpovědnosti také tehdy pokud prokáže, že k úrazu došlo v důsledku porušení povinností zaměstnancem. Dále se může zaměstnavatel zprostit odpovědnosti, pokud k úrazu došlo proto, že se zaměstnanec choval lehkomyslně nebo zjevně neopatrně.

Doporučujeme Vám postup při uplatnění nároku na toto odškodnění konzultovat s Vaším zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé jsou povinně pojištěni pro případ uplatňování nároků z pracovních úrazů a při vzniku pracovního úrazu mají povinnost sepsat záznam o úrazu a odeslat jej bez zbytečného odkladu této pojišťovně. Ta po získání všech podkladů, vyplatí zaměstnanci odškodné.

Jedním z podkladů pro přiznání odškodnění pojišťovnou je posouzení lékaře o bolestném a ztížení společenského uplatnění, k jehož sepsání dochází zpravidla po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Postup při posuzování tohoto nároku může však být v praxi různý.

Při stanovování výše odškodného bude pojišťovna vycházet opět z částky, kterou Vám zaměstnavatel vyplácí oficiálně. Je to jedna z nevýhod vyplácení mzdy tzv. na ruku.

22.11.2009