Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Podle názoru lékařky nemám nárok na sníženou pracovní schopnost

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Marodím už skoro rok se zády a chtěla bych si zažádat o sníženou pracovní schopnost. Moje paní doktorka tvrdí, že na to nemám nárok. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

institut osoby se sníženou pracovní schopností není v současné době v českém právním řádu zakotven. Ve Vaší situaci je možné využít buď institutu částečného (popř. plného) invalidního důchodu nebo statusu osoby zdravotně znevýhodněné. Z Vašeho dotazu jsme nevyrozuměli, o jaký druh výhod máte zájem, výběr z těchto dvou institutů tedy necháváme na Vás.

Zatímco přiznání invalidního důchodu zakládá nárok na výplatu dávek, status osoby zdravotně znevýhodněné znamená pouze určité zvýhodnění při hledání zaměstnání, pokud je osoba v evidenci úřadu práce. Osoba zdravotně znevýhodněná má např. nárok na bezplatnou poradenskou činnost zaměřenou na volbu zaměstnání nebo na teoretickou a praktickou přípravu pro výkon vhodného zaměstnání, zaměstnavatel určitého počtu takových osob má také nárok na státní příspěvek.

Ani o jednom z těchto statusů nerozhoduje Vaše ošetřující lékařka, její nesouhlasné vyjádření tedy lze považovat pouze za její názor, kterým pouze vyjadřuje, že nejspíš podle jejích zkušeností nemáte velké šance  buď na získání invalidního důchodu nebo na zařazení mezi osoby zdravotně znevýhodněné.

O statusu osoby zdravotně znevýhodněné rozhoduje úřad práce příslušný podle místa Vašeho trvalého bydliště. Žádost o přiznání tohoto statusu se podává na předepsaném formuláři, který najdete např. zde. Úřad práce při posuzování žádosti zkoumá splnění těchto podmínek:

  • nepříznivý zdravotní stav trvající déle než jeden rok a
  • skutečnost, že tento zdravotní stav podstatně omezuje psychické, fyzické nebo smyslové schopnosti a tím i schopnost pracovního uplatnění.

O přiznání invalidního důchodu rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení na základě žádosti. Pro přiznání částečného invalidního důchodu je nutné, aby schopnost pracovat poklesla nejméně o 33 %, pro přiznání úplného invalidního důchodu o 66 %. Jak postupovat v případě, že budete mít zájem o přiznání invalidního důchodu, si můžete přečíst v tomto již zodpovězeném dotazu. Podobný případ jsme také řešili zde.

Vaše Férová nemocnice

20.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS