Po skončení neschopenky z důvodu pracovního úrazu potíže přetrvávají

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na otázku týkající se pracovního úrazu. Byla jsem doma s úrazem zad a vrátila jsem se zpět do práce, ale bolest zad přetrvává. Mám možnost se vrátit na neschopenku označenou pracovní úraz a pokračovat v něm, nebo by se už nejednalo o pracovní úraz ale normální nemoc? Děkuji za odpověď.

dle zákona rozhoduje o udělení dočasné pracovní neschopnosti ošetřující lékař. Ve Vašem případě pravděpodobně posoudil Váš zdravotní stav jako práceschopný a následně jste nastoupila do zaměstnání. Pokud se znovu vracejí zdravotní komplikace, měla byste o tom Vašeho lékaře informovat a nechat jej znovu posoudit Váš zdravotní stav a Vaši pracovní způsobilost. Na základě vyšetření může lékař znovu rozhodnout o pracovní neschopnosti a určení diagnózy je v působnosti lékaře.

Pracovní neschopnost je jen jedna bez ohledu na to, zda je způsobena běžnou nemocí nebo pracovním úrazem. Z pracovního úrazu Vám však vznikají kromě nemocenských dávek nároky vůči zaměstnavateli, a to za způsobenou škodu (ztráta výdělku, bolestné a ztížení společenského uplatnění, náklady spojené s léčením, které nehradí zdravotní pojišťovna, další např. věcnou škodu). Domníváme se, že není nejdůležitější, jakou diagnózu lékař v neschopence uvede (zda uvede stejnou diagnózu), ale měla byste si nechat zaznamenat do zdravotnické dokumentace, že Vaše obtíže mají souvislost s předchozím pracovním úrazem. V případě, že by bylo nutné po zaměstnavateli vymáhat výše zmíněné nároky (náhrada škody), může takový zápis ve zdravotnické dokumentaci hrát významnou roli.

25.11.2009